Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/158/PDI/2004
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/158/PDI/2004
Data
2004.07.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy kwota uzyskana ze sprzedaży pawilonu położonego na cudzym gruncie, służącego do działalności gospodarczej będzie stanowić przychód z tej działalności ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 02.07.2004 r., uzupełnionego w dniu 16.07.2004 r., w sprawie sprzedaży nakładów na nieruchomość gruntową będącą w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej – w postaci prawa do użytkowania pawilonu (handlowo-usługowego), trwale związanego z gruntem, w części dotyczącej podatku dochodowego wyjaśnia:

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyjątkiem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przychód powstanie nawet, jeżeli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy).

Na podstawie art. 14 ust. 2c cyt. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, gruntu lub udział w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.

W tym przypadku zastosowanie ma art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy tj. obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie).

Jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów zalicza się nie umorzoną wartość początkową środków trwałych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy, w myśl którego do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 24 ust 2 powołanej ustawy u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów stosowania odpisów amortyzacyjnych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Ze złożonego do tut. Urzędu wniosku wynika, iż wykorzystuje Pan w prowadzonej działalności gospodarczej pawilon handlowo-usługowy o pow. 140 m², trwale związany z gruntem, położony na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej. Prawo do użytkowania tego lokalu zostało nabyte na podstawie potwierdzonej notarialnie umowy sprzedaży nakładów finansowych w dniu 21.11.1996 r. W pawilonie handlowym od 01.09.2000 r. prowadzona jest działalność gospodarcza - jest on ujęty w ewidencji środków trwałych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż kwota uzyskana ze sprzedaży przedmiotowego pawilonu położonego na cudzym gruncie, służącego do działalności gospodarczej będzie stanowić przychód z tej działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym stanowisko Pana, iż przychód z tej sprzedaży nie jest przychodem z działalności gospodarczej i jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż od nabycia nakładów upłynęło prawie 8 lat – jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj