Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/616/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/616/04
Data
2004.07.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
opłata


Pytanie podatnika
Czy usługa, za którą organ administracji publicznej pobiera opłatę za zajęcie pasa drogowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


dotyczy: informacji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 24.05.2004 r., nr PP-I/443/6/04/TZ w sprawie ustalenia czy usługa, za którą organ administracji publicznej pobiera tzw. opłatę za zajęcie pasa drogowego - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dokonując na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie prostuje zawartą w niej ocenę prawną.

Z opisanęgo w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka w związku z usuwaniem awarii infrastruktury wodociągowo - kanalizacyjnej, zlokalizowanej w pasie drogowym, obciążana jest opłatą za zajęcie tego pasa.Pytanie Spółki dotyczy ustalenia czy usługa, za którą organ administracji publicznej pobiera opłatę za zajęcie pasa drogowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) wymienione w poz. 18 załącznika 2 do ustawy - usługi w zakresie administracji publicznej, z wyłączeniem usług izb wytrzeźwień oraz usług wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych (PKWiU ex 75) - byty zwolnione od podatku.
Oplata za zajęcie pasa drogowego stanowi należność za czynności administrowania drogami publicznymi przez upoważnione organy administracji publicznej lub jednostki/zakłady powołane przez te organy, które to czynności mieściły się w zakresie znaczeniowym ww. usług administracji publicznej, zwolnionych od podatku.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usiug (Dz. U. nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Organ władzy publicznej jest więc podatnikiem podatku VAT tylko w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.Wszędzie zaś tam, gdzie w danej czyności uczestniczy on w charakterze organu władzy publicznej i dana czynność jest umocowana decyzją administracyjną bądź unormowana innym aktem o charakterze władczym - to w tym zakresie nie jest on podatnikiem podatku VAT (czynność ta nie podlega opodatkowaniu).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj