Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUS PBII/415-93/2004
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS PBII/415-93/2004
Data
2004.07.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
nagrody w konkursach


Pytanie podatnika
W podaniu płatnik tj. (...) Oddział Regionalny w Katowicach porusza problem opodatkowania wartości nagród rzeczowych wygranych przez uczestników konkursów organizowanych przez (...) w związku z prowadzoną działalnością prewencyjną mającą na celu ograniczenie ilości wypadków związanych z pracą w gospodarstwie rolnym.


W podaniu płatnik tj. (...) Oddział Regionalny w Katowicach porusza problem opodatkowania wartości nagród rzeczowych wygranych przez uczestników konkursów organizowanych przez (...) w związku z prowadzoną działalnością prewencyjną mającą na celu ograniczenie ilości wypadków związanych z pracą w gospodarstwie rolnym. Uczestnikami konkursów są zarówno dorośli jak i dzieci. Celem konkursów jest sprawdzenie wiedzy uczestników na temat bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.

Zdaniem płatnika, wartość przedmiotowych nagród rzeczowych powinna korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 760,- zł.

Zgodnie z art. 21 ust. pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760,- zł (...).

Powołany wyżej przepis stanowi jednoznacznie, że wygrane w konkursach i grach korzystają ze zwolnienia, pod warunkiem, że konkursy te są ogłaszane w środkach masowego przekazu tj. w prasie, radiu i telewizji.

Ze zwolnienia w myśl ww. przepisu może korzystać również wartość wygranych w konkursach z określonych w tym przepisie dziedzin, a mianowicie muszą to być konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego nie wynika, że konkursy, o których mowa w podaniu na temat wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie, są ogłaszane w którymkolwiek z ww. środków przekazu.

Nie sposób również uznać, że są to konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Wobec powyższego wygrane w takich konkursach nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl powołanego przepisu art. 21 ust. pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tej sytuacji otrzymane przez uczestników (zwycięzców) przedmiotowych konkursów nagrody - będą stanowiły dla nich przychód z innych źródeł w myśl art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Regulacje dotyczące sposobu opodatkowania wygranych w konkursach, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, zawarte są w art. 30 ust. 1 pkt 2, w art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ww. ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tymi przepisami, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu wygranych m.in. w konkursach, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wgranej lub nagrody.

Płatnikiem zobowiązanym do poboru i odprowadzenie zryczałtowanego podatku jest podmiot dokonujący wypłaty wygranej.

Kwoty podatku płatnicy przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-8A).

Jednocześnie podkreśla się, że jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 2 (tj. nie korzystających ze zwolnienia) nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej lub świadczenia (podstawa prawna art. 41 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj