Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PM/436-20/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-20/04
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik


Pytanie podatnika
Czy płatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych mają obowiązek rejestracji transakcji zwolnionych z podatku?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze działając w trybie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 - Ordynacja Podatkowa (DZ. U. z 1997 nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Państwa wniosek z dnia 20.07.2004 - wyjaśnia.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 09.09.2000 o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 nr 86 poz. 959 ze zmn.) - płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są nabywcy rzeczy - od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży.

Artykuł 535 KC definiuje pojęcie sprzedaży w następujący sposób: "przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę".Do sprzedaży dochodzi więc na wskutek złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli i wydania rzeczy. Oświadczenia te strony mogą złożyć w formie ustnej lub pisemnej. Obojętnie zatem czy zawarto umowę w formie ustnej czy pisemnej - powstaje obowiązek wpisania tych transakcji do rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych, który płatnik ma obowiązek prowadzić.

Obowiązki płatnika zostały zawarte w § 4 ust. 1 pkt 3 rozp. Min Fin z dnia 05.12.2000 w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 nr 108 poz. 1153 ze zm.), który mówi jeżeli czynność cywilnoprawna nie podlega podatkowi lub jest zwolniona od podatku płatnik obowiązany jest wypełnić następujące rubryki rejestru: liczbę porządkową, datę wpisania do rejestru aktu notarialnego lub innego dokumentu stwierdzającego dokonanie czynności cywilnoprawnej, datę i numer dokumentu, imię i nazwisko albo nazwę lub firmę strony (stron) czynności cywilnoprawnej, numer (numery) identyfikacji podatkowej oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) strony (stron) czynności cywilnoprawnej, a w rubryce uwagi podstawę prawną niepobrania podatku. Zaprezentowane zatem przez Spółkę w piśmie z dnia 20.07.2004 stanowisko jest błędne, gdyż z cytowanego powyżej przepisu jednoznacznie wynika, że powstaje obowiązek wpisania transakcji zwolnionych z podatku na podstawie art. 9 pkt 6 ustawy o PCC do rejesru podatku od czynności cywilnoprawnych.

Informujemy ponad to, iż zgodnie z brzmieniem par. 6 ust. 4 (DZ. Ust. z 2000 nr 108 poz. 1153) - jeżeli w urządzeniach księgowych jest wyodrębniony rachunek podatku pozwalający na kontrolę prawidłowości i terminowości jego poboru płatnicy mogą , za zgodą Naczelnika Urzędu Skarbowego zaniechać prowadzenia rejestru podatku poczynając od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymali zgodę organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj