Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-45/BO/04
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-45/BO/04
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
zbycie praw


Pytanie podatnika
Jaką stawka podatku VAT należy opodatkować zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, który nie znajduje się bezpośrednio pod budynkiem ale obok budynku, na tej samej wydzielonej działce?.


Pismem z dnia 28 czerwca 2004r., Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
Spółka posiada działki gruntu w użytkowaniu wieczystym, stanowiące teren zabudowany - przemysłowy, na którym położone są budynki będące jej własnością. Budynki położone są na działkach gruntu, które zostają w całości przeznaczone do sprzedaży przy czym w pierwszym przypadku budynek zajmuje ponad 90 % powierzchni działki gruntu natomiast w drugim przypadku budynek zajmuje około 10 % powierzchni działki gruntu. Do sprzedaży budynków zastosowanie będzie miało zwolnienie z podatku VAT, na podstawie art.43 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT.
Podatnik zamierza sprzedać budynki wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów.
Pytanie Spółki brzmi: jaką stawką podatku VAT należy opodatkować zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, który nie znajduje się bezpośrednio pod budynkiem ale obok budynku, na tej samej wydzielonej działce?

Stanowisko podatnika:
Spółka stoi na stanowisku, iż do sprzedaży gruntu należy stosować przepis art.29 ust.5 ustawy o VAT i całą wartość gruntu należy opodatkować według stawki właściwej dla budynku. W przedstawionym przypadku dostawa budynków podlega zwolnieniu dlatego zdaniem Spółki cała wartość działki podlega również zwolnieniu od podatku a nie tylko grunt pod budynkiem.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia:

Zgodnie z postanowieniem art.2 ust. 6 i art.7 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz.535), dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W myśl art.29 ust.5 tejże ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Powyzsze oznacza, iż w przypadku gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, a z powołanego przepisu wynika, iż z podstawyopodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt ten stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż działka stanowi teren zabudowany – przemysłowy, przy czym na jednej działce budynek zajmuje ponad 90 % a na drugiej około 10 % powierzchni działki. Zatem, niezależnie od powierzchni jaką zajmuje budynek, teren ten uznany jest jako działka zabudowana przemysłowa, do której ma zastosowanie powołany przepis art. 29 ust.5 cyt. ustawy z 11 marca 2004r. Gdyby natomiast sam grunt znajdujący się obok budynku, stanowił wydzieloną działkę która byłaby działką niezabudowaną, wówczas miałyby zastosowanie przepisy związane z dostawą terenów niezabudowanych, bądż przepisy związane ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania tych terenów.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie dostawa dotyczy budynków trwale z gruntem związanych, w stosunku do których wg oświadczenia Spółki zastosowanie ma zwolnienie z podatku VAT (tut. organ podatkowy zaznacza, iż w tym przypadku muszą być spełnione przesłanki o których mowa w art.43 ust.1pkt.2 , ust.2 i ust.6 cyt. ustawy o VAT) - zwolnieniu podlega również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów - na podstawie § 8 ust.1 pkt.12 rozp. Min. Fin. z 27 kwietnia 2004r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 97, poz.970 ze zm.), zgodnie z którym, zwolnione od podatku jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, iż zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, który nie znajduje się bezpośrednio pod budynkiem ale obok budynku na tej samej wydzielonej działce zabudowanej, podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynku, w tym przypadku - zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego wynikającego z zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj