Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1048/04/JP/682
z 6 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1048/04/JP/682
Data
2004.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi paramedyczne


Pytanie podatnika
Przedmiotem pytania zawartego w piśmie Podatnika jest zastosowanie przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług paramedycznych posiadających symbol PKWiU 85 „będących jednym z rodzajów działalności Spółki o symbolu PKD 8514E.”


W odpowiedzi na pismo z dnia 21 maja 2004r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Przedmiotem pytania zawartego w w/w piśmie Podatnika jest zastosowanie przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług paramedycznych posiadających symbol PKWiU 85 „będących jednym z rodzajów działalności Spółki o symbolu PKD 8514E”.

Spółka, na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) „która wyłączała ze zwolnienia z VAT usługi paramedyczne (załącznik nr 2 poz. 20)”, stosowała przy sprzedaży usług paramedycznych stawkę VAT 22%.

Zdaniem Podatnika „w załączniku nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w poz. 9 wymieniono jako zwolnione z VAT usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (...). Brak takiego wyłączenia dla usług paramedycznych w obecnie obowiązującej ustawie oznacza, że usługi paramedyczne od dnia 1 maja 2004r. korzystają ze zwolnienia od podatku VAT”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i świadczenia usług, które temu opodatkowaniu podlegają.

Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 9 załącznika nr 4 do ustawy zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Należy przy tym zauważyć, iż w poz. 152 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką w wysokości 7 % (w myśl art. 41 ust. 2) zostały wymienione pod symbolem PKWiU ex 85 „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej – wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku”. W objaśnieniach do tego wykazu w punkcie 2 stwierdza się, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

Z uwagi więc na fakt, iż w poz. 9 w/w załącznika nr 4 do ustawy nie znalazły się inne – poza usługami weterynaryjnymi – ograniczenia zwolnienia, oraz w związku z punktem 2 objaśnień do załącznika nr 3 należy stwierdzić, iż usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe w tym usługi paramedyczne, jeżeli mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 85, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj