Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/358/99/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/358/99/04
Data
2004.07.09



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
kwota należna
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nakłada obowiązek odrębnego obciążania klienta za zakupiony olej i odrębnego za usługę transportową. Ponadto Spółka wnosi o wyjaśnienie:
Czy koszty transportu mogą być wliczone w cenę paliwa, a na fakturze VAT może znajdować się zapis:
„lekki olej opałowy z usługą transportową”..................... litr x cena
czy na fakturze VAT należy wyszczególnić 2 pozycje:
1) “lekki olej opałowy”.............…. litr x cena
2) “usługa transportowa”............... litr x cena.


Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przepis ten wyraźnie określa, co stanowi tzw. kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów. Kwotą tą jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Tak więc, podstawa opodatkowania obejmuje również ciążące na dostawcy m. in. koszty prowizji, opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, jeżeli są one bezpośrednio związane z daną dostawą lub usługą i zwracane są przez nabywcę dostawcy w zakresie uiszczanej należności. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla realizacji tego świadczenia, czyli sprzedaży towaru.
Zatem należy stwierdzić, że całością świadczenia należnego od nabywcy z tytułu sprzedawanego towaru jest cena towaru wraz z kosztami jego transportu. Skoro, bowiem niezbędnym elementem świadczenia sprzedawcy jest transport sprzedawanego towaru, to Podatnik nie powinien odrębnie obciążać kontrahenta za zakupiony olej i odrębnie ze usługę transportową.
Podkreślenia wymaga także fakt, że na cenę sprzedaży oleju opałowego mogą składać się takie elementy kalkulacyjne jak: płace pracowników, zakup paliwa, transport, zysk podatnika itd. W związku z tym w fakturze dokumentującej sprzedaż nie należy zamieszczać wszystkich elementów, będących podstawą wyliczenia ceny towaru, a jedynie jego nazwę, w tym przypadku „olej opałowy”. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem wartość sprzedażnego oleju opałowego, a nie poszczególne elementy składowe jego ceny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj