Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
US-9-14/PP/005/40/2004
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-9-14/PP/005/40/2004
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunty
podatek
podatek od towarów i usług
sprzedaż
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
1. Czy ustanowienie prawa wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? Jeżeli tak, to według jakiej stawki?
2. Czy w przypadku sprzedaży lokalu wraz z udziałem w gruncie, stawką właściwą dla lokalu opodatkowany będzie również grunt?


Na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U.Nr 137, poz.926 z póżn.zm/ w odpowiedzi na zapytanie z dnia 05.07.2004 roku , znak FK 01140/256/2004, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje j/n: Ad.1. Zgodnie z art.8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 54, poz.535/ przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej , w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę , w jakiej dokonano tej czynności prawnej. W świetle przepisów wartością niematerialną i prawną jest prawo wieczystego użytkowania gruntu. Opodatkowaniu zatem podlega przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego, przy czym w tym przypadku nie zastosowano analogicznego unormowania jak w stosunku do gruntów w art.43 ust.1 pkt 9 cyt. ustawy i nie zwolniono od podatku przeniesienia praw do użytkowania wieczystego terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze związanym z nim budynkiem stanowi czynność o charakterze mieszanym: przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi świadczenie usług ( art. 8 ust.1 pkt 1 cyt. ustawy), a przeniesienie własności budynku postawionego na tym gruncie stanowi dostawę towarów ( art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Podstawę opodatkowania tych czynności należy ustalić z uwzględnieniem art.29 ust.3 i 5 cyt. ustawy. Wziąć należy również pod uwagę ewentualne zwolnienia od podatku od towarów i usług o charakterze towaru używanego w rozumieniu art.43 ust.1 pkt 2, ust.2 i ust.6 cyt.ustawy. Zgodnie z § 5 ust.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.nr 97 poz.970/ obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku od towarów i usług stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy lub budowli , jeżeli budynki te i budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7 %. Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 4 cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku od towarów i usług dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze , a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów. Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 12 cyt. rozporządzenia zwalnia się z podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu , w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli , jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Ad.2. Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem , gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany , a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków ( budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.. Jeżeli dostawa będzie dotyczyła obiektu budownictwa mieszkaniowego opodatkowana będzie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 % ( art.146 ust.1 pkt 2 lit.b cyt. ustawy obowiązującym do 31.12.2007r.) sprzedaż gruntu związanego z tym obiektem będzie również podlegać opodatkowaniu wg stawki 7 % ( po 31.12.2007 r. dostawa przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 % ), z zastrzeżeniem art.43 ust.1 pkt 10 cyt.ustawy. W art.43 ust.1 pkt 10 cyt. ustawy postanowiono , że zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyjątkiem obiektów i ich części , które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy ( nie dotyczy to budynków przeznaczonych na inne cele niż mieszkaniowe). W związku z tym , że z podstawy opodatkowania tych budynków nie wyodrębnia się gruntów trwale z nini związanych , grunt ten będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Pozostałe grunty trwale związane z budynkami i budowlami lub ich częściami podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług określoną w art. 41 ust.1 cyt. ustawy, tj. wg stawki 22 %. Mieć jednak trzeba na uwadze brzmienie art.43 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 54, poz.535/. Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt.10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust.2 oraz ust.6 cyt. ustawy. Grunty trwale związane z budynkami i budowlami lub ich częściami, uznanymi za towary używane , również zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj