Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
I MUS-1471/VUR2/443-194/04/EŁ
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I MUS-1471/VUR2/443-194/04/EŁ
Data
2004.07.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w przypadku transakcji zakupu bananów od firmy niemieckiej, która sprowadza towar z krajów poza unijnych i reguluje należności celne wynikające z dokumentu SAD( jako odbiorca), a firma polska płaci podatek VAT wynikający z tego dokumentu SAD do urzędu celnego, może potraktować tę transakcje jako import towaru czy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i czy ma prawo ma do odliczania podatku naliczonego w świetle ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535)?


Zgodnie z art. 86 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004.r. kwotę podatku naliczonego generują następujące czynności będące źródłem podatku naliczonego:

1)nabycie towarów i usług w kraju- udokumentowane fakturą,

2)dokonanie przedpłaty (zaliczki ,zadatku ,raty), wiążące się z powstaniem obowiązku podatkowego- udokumentowane fakturą,

3)dostawa towarów będąca przedmiotem komisu od komitenta na rzecz komisanta-udokumentowane fakturą,

4)nabycie towarów w krajach trzecich i przywóz ich do kraju-udokumentowane dokumentem celnym,

5)nabycie usług z importu (tzw. import usług) udokumentowane fakturą wewnętrzną (art.106 ust.7),

6)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) – udokumentowane fakturą wewnętrzną ( art.106 ust.7),

7)dostawa towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca- dokumentowana fakturą wewnętrzną (art.106 ust. 7),

8)zryczałtowany zwrot podatku rolnikom ryczałtowym-dokumentowany fakturą VAT-R

Zgodnie z art.2 pkt.7 ustawy o VAT pod pojęciem importu towaru, rozumie się przywóz towaru z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Przepis art. 2 pkt. 5 ustawy stanowi, że terytorium państwa trzeciego to terytorium niewchodzące w skład państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, zdefiniowanych w art. 2 pkt. 3 ustawy.

Natomiast podatnikiem z tytułu importu towarów myśl art. 17 ust.1 pkt.1 i 2 są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

1)na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

2)uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.

Firma nie nabyła towaru z terytorium państwa trzeciego (nabyła go firma niemiecka), nie jest podatnikiem z tytułu importu towarów w myśl art. 17 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towaru.Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) tj.w ramach państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, o którym mowa w art.5 ust. 1 pkt. 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt.4, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu WNT, natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego reguluje przepis art. 86 ust.10 pkt. 2 Od maja 2004r. z tytułu WNT, kwota podatku należnego wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi podatek naliczony i przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, o tak określony podatek naliczony z tytułu WNT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu. Powoduje to, że w tym samym miesiącu podatnik (nabywca) deklaruje podatek należny z tytułu WNT oraz dokonuje jego odliczenia jako podatku naliczonego pomniejszającego podatek należny. Tak więc podatek z tytułu WNT jest neutralny dla podatnika, gdyż równoważony jest przez odpowiadający mu podatek naliczony, odliczany w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy lub zgodnie z art. 86 ust.11 w następnym okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym Urząd nie podziela stanowiska podatnika, że opisaną transakcję można zakwalifikować jako import, gdyż zakup towaru od firmy niemieckiej jest wewnątrzwpólnotowym nabyciem towaru i prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje przepis art.86 ust.10 pkt 2 ustawy o VAT z dnia 11.03.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj