Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/3-423/59/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/3-423/59/04
Data
2004.08.02



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
wartość brutto
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
dotyczy uznania podatku VAT za koszt uzyskania przychodów


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej jednostce przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 18.05.2004 r. (znak: I.US VII/423/5/04) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Zasadą jest, że podatek od towarów i usług nie jest kosztem uzyskania przychodów. Zgodnie art. 16 ust 1 pkt 46 lit. a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek naliczony stanowi jednak koszt uzyskania przychodów:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Zgodnie z art. 25 ust 3 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również dla podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że podatnik nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego VAT, nie mógł więc obniżać kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż nie nabył takiego prawa poprzez rejestrację. W tym przypadku, gdy podatnik ponosił wydatek w celu uzyskania przychodów, z którym związany był podatek naliczony VAT i nie miał prawa do odliczenia tego podatku od podatku należnego, to w świetle art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów była wartość w cenie zakupu (brutto) sprzedanych towarów i materiałów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj