Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/4430/44/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/4430/44/04
Data
2004.07.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
usługi tłumaczenia
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Jakie czynności i wykonane na rzecz jakich podatników wpływają na wysokość obrotu decydującego o utracie prawa do zwolnienia z podatku VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137 poz. 926 z 1997 r. ze zm.), w odpowiedzi na złożone w dniu 15 czerwca 2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego dotyczącego działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie tłumaczeń oraz usług w zakresie wynajmu lokalu na cele działalności gospodarczej.

1. Stosowanie przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) źródłem przychodu jest m.in. działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza. W art. 13 cyt. ustawy wymienione są rodzaje przychodów, które są zaliczane do działalności wykonywanej osobiście i do takich przychodów ustawa zalicza (art. 13 pkt 6 ) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sadowym, dochodzeniowym i administracyjnym ( ... ).

Na mocy art. 41 ust. 1 cyt. wyżej ustawy zleceniodawca jest płatnikiem podatku dochodowego i ma obowiązek pobrania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, jak również sporządzania informacji rocznej o dokonanych z tego tytułu wypłatach. Wykonywanie usług wymienionych w art. 13 pkt 6 ustawy na zlecenie sądu, prokuratury, policji itd. – nie wyklucza wykonywania tego samego rodzaju usług na rzecz innych podmiotów w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Tym niemniej mimo wykonywania tego samego rodzaju czynności przychody uzyskiwane w tym przypadku mają dwa różne źródła.

W związku z tym w prowadzonej dla potrzeb działalności gospodarczej księdze przychodów i rozchodów nie wykazuje się przychodów określonych w art. 13 pkt 6, natomiast zgodnie z art.45 ustawy – przychody w wymienionych wyżej źródeł podlegaja rozliczaniu w zeznaniu rocznym o dochodzie.

2.Stosowanie przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z 2004 r. ) usługi w zakresie tłumaczeń oraz usługi w zakresie wynajmu lokali na cele działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na podstawie art. 15 ust. 2 wymienionej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Przy tym działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 2 wymienionej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią także działalności gospodarczej czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Jeśli na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych wykonywane przez Pana czynności są działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, obrót uzyskany z tytułu świadczenia tych usług wpływa na wysokość wartości sprzedaży obliczanej dla celu zwolnienia od podatku od towarów i usług (kwota 10 000 Euro), o której mowa w art. 113 ust. 1 wymienionej ustawy.

Taka sytuacja ma miejsce bez względu na osobę usługobiorcy, tak w przypadku usług w zakresie wynajmu, usług w zakresie tłumaczeń jak też w przypadku innych czynności objętych zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuje się, iż na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.1 i poz.4 załącznika nr 4 do wymienionej wyżej ustawy zwolnieniem z podatku od towarów i usług objęte są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

Informacja udzielona według stanu prawnego na dzień 15 lipca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj