Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-71/04/AF
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-71/04/AF
Data
2004.08.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
obowiązek
obowiązek podatkowy
podatek
podatek od towarów i usług
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prawidłowo rozliczyłam wykonaną odpłatnie usługę krojenia i szycia, na którą klient nie odebrał faktury jako sprzedaż bezrachunkową ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 28 czerwca 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 22 lipca 2004 r., w sprawie rozliczenia wykonanej usługi, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki w nim określone – informuje, co następuje.

Odpowiedź udzielona zostaje na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), gdyż zapytanie dotyczy zdarzenia mającego miejsce przed dniem 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do regulacji art. 6 ust. 1 „Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6a i art. 35 ust. 2a-6”.

W myśl ust. 4 powołanej ustawy „Jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi”.

Podmioty gospodarcze - podatnicy VAT dokumentują swoją sprzedaż towarów i usług fakturami VAT, które wystawiają wszystkim swoim nabywcom, przy czym osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej – na ich żądanie. (art. 32 ust. 1 i 2 ustawy).

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, że firma podatnika wykonywała usługę krojenia i szycia na rzecz kontrahenta, który odebrał towar w dniach 1 i 2 marca 2004 r., nie zabierając wystawionego dokumentu WZ, oraz potwierdzających transakcje faktur. Ponieważ mimo pisemnych wezwań do odbioru wystawionych dokumentów kontrahent nie zgłosił się, przychód ze sprzedaży został zaksięgowany jako sprzedaż bezrachunkowa.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, że wobec odmowy odebrania wystawionych faktur VAT, potwierdzających wykonaną czynność podlegającą opodatkowaniu na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, obowiązek podatkowy powstał nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi.

W ocenie tutejszego Organu, w sytuacji nie odebrania faktur przez kontrahenta - rozliczenie sprzedaży zgodnie z datą powstania obowiązku podatkowego jako sprzedaży bezrachunkowej należy uznać za dopuszczalne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj