Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/72/2004
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/72/2004
Data
2004.07.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
roboty budowlane
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z zapytaniem:1)o sposób określania obowiązku podatkowego dla robót budowlano montażowych w przypadku braku całości lub części zapłaty Uważamy, że w nowej Ustawie o podatku od towarów i usług zasada określenia obowiązku podatkowego dla w/w robót nie uległa zmianie. Przyjmujemy, że obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlano- montażowych( przy braku całości lub części zapłaty za daną usługę) powstaje nie później niż 30 dnia od dnia wykonania tej usługi. To znaczy, że jeżeli usługa wykonana 20 września ( przy braku zapłaty lub części zapłaty) obowiązek podatkowy może powstać w dniach 21 września , 22 września 23 września..... lub 27 września , najpóźniej 20 października , VAT należny możemy wykazać w deklaracji VAT-7 za wrzesień. Czy nasze stanowisko jest prawidłowe. Czy też obowiązek podatkowy wg. nowej ustawy powstaje / przy braku zapłaty/ tylko i wyłącznie w 30 dniu od dnia wykonania usługi, czyli w podanym przykładzie 20 października. 2)o możliwość odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa nabywanego do samochodu ciężarowego w przypadku gdy Spółka nie posiada homologacji na ten samochód lub decyzji zwalniającej z obowiązku jej uzyskania.Zakład jest właścicielem samochodu ciężarowego na który nie posiada odpisu świadectwa homologacji ( zakupiony samochód był używany). W związku z powyższym nie można określić parametrów zastosowanych we wzorze wynikającym z art.86 ust.3 ustawy o VAT. Dowód rejestracyjny pojazdu zawierainformacje ,że jest to samochód ciężarowy, dopuszczalna ładowność wynosi 1467 kg, liczba miejsc 3. Naszym zdaniem mimo ,że nie posiadamy świadectwa homologacji przysługuje nam prawo odliczenia VAT od zakupionego paliwa do tego samochody, ponieważ z przepisów nie wynika że brak posiadania odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie uprawnia do odliczenia VAT.


1) W przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano – montażowych obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonana usługę, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi ( art.19 ust.13 pkt.2 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr. 54 poz. 535.). Oznacza to że obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo przy otrzymaniu zapłaty - w całości lub w części. W przypadku braku zapłaty zaś obowiązek podatkowy powstaje nie później niż z upływem 30 dni, licząc do dnia wykonania usługi ( chyba że wcześniej nastąpi zapłata powodująca powstanie obowiązku podatkowego). Tym samym stanowisko zaprezentowane przez Stronę w zapytaniu uważam za prawidłowe

2) Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r / Dz. U. Nr. 54 poz. 535./ obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art.86 ust 3 i 5.Przepis ust.5 art.86 za samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe uznaje pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym nie mają dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc. Ładowność samochodu będącego przedmiotem zapytania jest wyższa niż określona według wzoru z art.86 ust.3. Zdaniem tut. Organu w niniejszej sprawie istotne jest aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik dowodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem z art. 86 ust.3. Sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji zdaniem tut. Organu nie może skutkować zaliczeniem pojazdu o ładowności wyższej niż określona wzorem z ust.3 do samochodów osobowych. Tym samym stanowisko przedstawione przez podatnika uważam za prawidłowe.

Jednocześnie informuje, że świadectwa homologacji będące dla organu rejestrowego źródłem informacji o danych technicznych wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te przechowuje Ministerstwo Infrastruktury oraz podmiot dla którego zostały one wydane.

Tut. Organ informuje jednocześnie iz zgodnie z art.14b ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza informacja zostanie przekazana do wiadomości Izby Skarbowej w Lublinie w celu sprawdzenia jej poprawności



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj