Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-32/04/I, US.VI/443-54/04/I, US.VI/443-79/04/I
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-32/04/I, US.VI/443-54/04/I, US.VI/443-79/04/I
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
faktura VAT
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność handlowo-usługową w branży budowlanej. Kupuje towary i sprzedaje je wg stawki VAT jak przy zakupie. Ponadto świadczy usługi polegające m.in. na montażu stolarki budowlanej wraz z zakupionym towarem. Wystawia na tę okoliczność fakturę VAT jako usługa budowlana/remont ze stawką na całość wykonanej usługi 7 %. Podatnik pyta jaką stawkę podatku VAT ma stosować za wykonane usługi remontowe w budynkach lub lokalach mieszkalnych.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym w dniu 21.06.2004 r. podaniem w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie stawki podatku VAT na świadczone usługi budowlano-montażowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług została zawarta w art. 2 pkt 12 ww. ustawy. Zgodnie z tą definicją przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Z przedstawionego przez panią w piśmie stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem pani działalności jest sprzedaż materiałów budowlanych oraz między innymi usługi montażu stolarki budowlanej wraz z zakupionym towarem. W przypadku, gdy świadczona przez panią usługa będzie mieściła się w zakresie robót budowlano-montażowych lub remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w rozumieniu cyt. wyżej art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług – usługi te opodatkowane będą stawką 7-procentową VAT. Fakturowanie tych robót będzie zależało od zawartej umowy pomiędzy stronami. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana, wówczas nie wyłącza się z niej zakupionych materiałów budowlanych, a całość usługi opodatkowuje się stawką 7-procentową (w przypadku tych, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 li. a). Jeżeli natomiast strony w zawartej umowie określają odrębnie przedmioty sprzedaży, np. robocizna, materiały budowlane, to w takim przypadku stawki podatku będą przypisane do tych towarów i usług. W takim przypadku usługa, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a będzie opodatkowana stawką 7-procentową, zaś materiały budowlane – stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22 % VAT.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura powinna zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi, a w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatniku niższą od 22-procentowej - faktura ta powinna zawierać również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku. W przypadku, gdy będzie pani świadczyła usługi w zakresie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym – stawka podatku VAT będzie wynosić 22 %. Przy dokonywaniu przez panią dostawy materiałów budowlanych (w piśmie zaznacza pani, że również prowadzi działalność w zakresie handlu) – stosuje pani stawkę podatku VAT 22-procentową, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko wyrażone przez panią w piśmie z dnia 14.06.2004 r. jest słuszne w przypadku wykonywania przez panią usług, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, z zachowaniem warunków określonych w art. 15 ust. 2 i 3 cyt. wyżej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj