Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PD-415/16/03
z 28 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/16/03
Data
2004.01.28



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
przekazanie do używania
rodzinna spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy będąc wspólnikiem spółki cywilnej i użyczając własną nieruchomość (budynek gospodarczy) na potrzeby prowadzonej przez tę spółkę cywilną działalności gospodarczej, wystąpi u którejś ze stron przychód dla celów podatkowych ? Wspólnik jest zaliczany do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.


Umowę użyczenia regulują postanowienia kodeksu cywilnego. Stosownie do art. 710 kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.Cechą umowy użyczenia jest nieodpłatny charakter. Przedmiot tej umowy jest w dalszym ciągu własnością ( składnikiem majątku) użyczającego.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy, a nie spółka. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jednak prowadząc działalność gospodarczą, jest jednostką organizacyjną będącą odrębnym podmiotem gospodarczym, może więc zawierać umowy także ze wspólnikami.

Zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. w Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zmianami ). Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przepisy ustawy o spadkach i darowiznach, zaliczają rodzeństwo do I grupy podatkowej.Nie istnieje więc obowiązek ustalania przychodu, jeżeli podatnik otrzymuje bezpłatnie nieruchomość ( budynek gospodarczy ) do używania od właściciela , który jest jego bratem. Również u wspólnika spółki, który jest właścicielem nieruchomości, nie powstanie przychód w rozumieniu postanowień art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy, bowiem udostępnia on nieruchomość samemu sobie.

Tak więc, u żadnego ze wspólników spółki cywilnej, nie powstanie przychód z użyczenia, który należałoby zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Po stronie dającego w używanie, czyli właściciela nieruchomości, zagadnienia przedstawione w zapytaniu reguluje art. 16 ust.1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom fizycznym i prawnym, oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie , o którym mowa w art. 12 ust.1.Uwzględniając postanowienia art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, ..., nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia „członek rodziny”. W świetle art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, przychód z tytułu użyczenia nieruchomości, nie wystąpi u właściciela nieruchomości, ponieważ używa jej na potrzeby członka rodziny oraz potrzeby własne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj