Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/005-67/US/2004
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-67/US/2004
Data
2004.07.13



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Stawka podatku VAT dla usług montażu bram i drzw garażowych oraz dla ogrodzenia domu jednorodzinnego?


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 09 czerwca 2004r. nr PP 443/92/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ww. ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji.

Zapytanie Podatnika dotyczy stawki podatku VAT w przypadku montażu drzwi, bram oraz ogrodzeń jeżeli przy montażu wykorzystywane są gotowe wyroby, a cena obejmuje wartość wyrobu i usługi oraz czy ogrodzenia wokół domu jednorodzinnego zalicza się do infrastruktury towarzyszącej. Z uwagi na fakt, iż z zapytania Podatnika jednoznacznie nie wynika czy wykorzystywane do montażu towary zostały wcześniej zakupiony, czy Podatnik jest ich producentem informujemy jak niżej.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 cytowanej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy zieleń i małą architekturę.

Informuje się, że zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Podkreślić należy, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

W razie trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania wyrobu, usługi lub towaru do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

konserwacyjne podatnik może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług, według właściwych stawek, tylko wówczas gdy umowa cywilno-prawna spisana między wykonawcą a odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przeciwnym wypadku, tj. w przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano-montażowej, remontowej lub konserwacyjnej wraz z materiałami stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu. W sytuacji gdy z umowy będzie wynikało, że ww. usługi będą związane z budownictwem mieszkaniowym, to wówczas będą one opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%. Powyższa stawka zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązuje do 31 grudnia 2007 r.

Uwzględniając powyższe, sposób fakturowania ww. czynności wykonywanych przez Podatnika będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonanie tych czynności, jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą.

W przypadku zatem, gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez Podatnika będzie dostawa towaru (sprzedaż drzwi, bram garażowych itp.) to czynność ta będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Natomiast jeżeli czynności które wykonuje Podatnik będą polegały na świadczeniu usług wymienionych w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy (np. zamontowanie uprzednio nabytych przez wykonawcę usługi drzwi lub bram w budynku mieszkalnym) to wówczas będą one opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług.

W przypadku montażu towaru (drzwi, bram garażowych), których Podatnik jest producentem, w obiektach budownictwa mieszkaniowego należy zastosować stawkę 22%.

W zakresie dotyczącym wykonania ogrodzenia w domu jednorodzinnym organ II instancji podziela stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie, iż wykonanie przedmiotowego ogrodzenia będzie opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%, gdyż można zaliczyć je do urządzenia i zagospodarowania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj