Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/26/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/26/04
Data
2004.03.26



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu
odsetki


Pytanie podatnika
1) Czy darowizny, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przekazane na rzecz organizacji, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego, podlegają odliczeniu?
2) Czy odsetki od nieterminowych wpłat należności stanowią koszty uzyskania przychodów?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 11.02.2004 r. (data wpływu 18.02.2004 r.) znak PGF 14/2004, uzupełnione pismem z dnia 20.02.2004 r. (data wpływu 20.02.2004 r.) znak PGF 21/2004, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, dotyczącej darowizn mogących pomniejszać dochód do opodatkowania (status obdarowanego, sposób dokumentowania) oraz zaliczania do przychodów i kosztów uzyskania przychodów odsetek od należności naliczanych zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323),przedstawia następującą informację w ww. zakresie.

Odnośnie kwestii darowizn mogących pomniejszać dochód do opodatkowania. Jak stanowi art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., podstawę opodatkowania (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie (...). Jak wynika z zapisów art. 3 ust. 1 ww. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Pojęcie "organizacji pozarządowych" zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, ponadto działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że organizacja, na rzecz której dokonywana może być darowizna, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż warunku takiego ustawodawca nie zawarł w wymienionym przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wynika natomiast, że do organizacji pozarządowych nie zalicza się jednostek sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, a zatem darowizny dokonane na rzecz tych jednostek nie mogą pomniejszać dochodu do opodatkowania. Sposób dokumentowania darowizn określa art. 18 ust. 1 c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zasady określone w tym przepisie odpowiadają stanowisku podatnika zawartemu w piśmie znak PGF 21/2004 z 20.02.2004 r.

Odnośnie kwestii zaliczania do przychodów i kosztów uzyskania przychodów odsetek od należności naliczanych zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323). Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych nie wprowadziła zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nadal, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów), natomiast do kosztów uzyskania przychodów, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Z brzmienia ww. przepisów wynika zatem, że stanowisko spółki zawarte w piśmie z 20.02.2004 r. jest prawidłowe, naliczone, lecz nieotrzymane odsetki od nieterminowych wpłat należności nie będą zaliczane do przychodów, do kosztów uzyskania przychodów spółka będzie mogła zaliczyć odsetki od zobowiązań w momencie ich zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj