Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-1/443-164/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-1/443-164/04
Data
2004.07.15



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
moment powstania obowiązku podatkowego
obiekt budowlany
protokół zdawczo-odbiorczy
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług dla robót budowlano-montażowych związanych z budową kościoła oraz opodatkowanie ww. podatkiem robót budowlanych związanych z budową hali sportowej dla liceum w sytuacji, gdy roboty wykonano w kwietniu, a obowiązek podatkowy powstaje w maju 2004 r.


Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia udzieloną przez Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w piśmie z dnia 15 czerwca 2004 r., Nr I-2/443-69/04/AJ pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w przedmiocie podatku od towarów i usług w odpowiedzi na zapytanie z dnia 6 maja 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 16 maja 2004 r.

Z zapytania Podatnika wynika, że wykonuje on roboty budowlano – montażowe związane z budową kościoła (PKOB 1272), na które do 30 kwietnia 2004 r. stawka podatku od towarów i usług wynosiła 7%. Ponadto wykonuje on roboty budowlane polegające na budowie hali sportowej dla liceum ogólnokształcącego (PKOB 1263 „Budynki szkół i instytucji badawczych”). Zgodnie z kontraktem, faktury wystawiane są na koniec miesiąca na podstawie protokołów częściowego odbioru robót budowlano – montażowych.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dotyczących:

- wysokości stawki podatku od towarów i usług dla robót budowlano – montażowych związanych z budową kościoła (PKOB 1272), na które do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywała 7% stawka tego podatku,
- możliwości zastosowania obniżonej stawki podatkowej dla robót budowlanych polegających na budowie hali sportowej dla liceum ogólnokształcącego, objętych do 30 kwietnia 2004 r. stawką w wysokości 7%, na które od 1 maja 2004 r. stawka ww. podatku wynosi 22% w sytuacji, gdy roboty wykonano w kwietniu a obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu maju 2004 r.

Zdaniem Podatnika, kościół jako obiekt budowlany nie mieści się w definicji obiektów budownictwa mieszkaniowego sformułowanej w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), a roboty budowlane związane jego budową opodatkowane są obecnie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Ponadto Podatnik twierdzi, że w stosunku do robót budowlanych polegających na budowie hali sportowej dla liceum ogólnokształcącego, wykonanych w miesiącu kwietniu 2004 r., potwierdzonych protokołem zdawczo – odbiorczym w miesiącu kwietniu 2004 r. (przy braku wcześniejszej zapłaty), obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu maju 2004 r. i należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą w tym dniu, czyli 22 %.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W świetle art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny należy stwierdzić, że roboty budowlano - montażowe związane z budową kościoła (PKOB 1272 - „Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych”), podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawką w wysokości 22%.

Od dnia 1 maja 2004 r., zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku na roboty budowlane związane z budową hali sportowej dla liceum ogólnokształcącego wynosi 22%.

Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ww. ustawy obowiązek podatkowy dla usług budowlanych lub budowlano – montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

W świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku.

Do dnia 30 kwietnia 2004 r. w odniesieniu do ww. usług budowlanych zastosowanie miał § 66 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zgodnie z którym stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obniża się do wysokości 7% dla materiałów i usług (robót) budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków szkół i instytucji badawczych (PKOB 1263) podlegały opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 7%, jako wymienione w punkcie 7 pozycji 86 załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia.

Wykonanie przez Podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez Podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności.

Zatem w przypadku robót polegających na budowie hali sportowej dla liceum ogólnokształcącego o symbolu PKOB 1263, tj. „Budynki szkół i instytucji badawczych”, które zostały wykonane i których odbiór, zgodnie z protokołem zdawczo – odbiorczym, nastąpił w miesiącu kwietniu 2004 r., natomiast obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał w miesiącu maju 2004 r. – podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych robót w momencie ich wykonania, czyli podpisania protokołu zdawczo – odbiorczego, tj. przed 1 maja 2004 r. Zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 2 w związku z punktem 7 pozycji 86 załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia, stawka podatku od towarów i usług dla ww. robót budowlanych wynosi 7%.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj