Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/40/MK/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/40/MK/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
opłata
paliwo
prawo do odliczenia
samochód
telefon
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi
zakup


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność usługową – mechanika maszyn.
  1. Czy w świetle nowych przepisów wymagane jest posiadanie europejskiego NIP-u ? W przyszłości bowiem mogę świadczyć usługi dla kontrahentów zagranicznych.
  2. Czy mogę odliczyć podatek VAT za:
  • uczestnictwo w Międzynarodowym Kongresie Diagnostycznym, którego tematyka związana jest z przedmiotem mojej działalności
  • opłaty za telefon komórkowy zarejestrowany na mój zakład
  • zakup ubrań roboczych i środków higieny
  • zakup materiałów biurowych i wydawnictw specjalistycznych
  • zakup samochodu na firmę
  • zakup paliwa



1. Zgodnie z brzmieniem art. 97 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podat-ku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wyko-nywania tych czynności. Cytowany przepis stosuje się również do podatników w ro-zumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podat-nikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia to-warów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy za-mierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6. Przepis stosuje się od-powiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obo-wiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.



Polski podatnik prowadzący działalność usługową, tj. mechanika maszyn, nie podlega obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE. Zgodnie z art. 27 ust.1 w przypadku świadczenia usług miejscem jest miejsce, gdzie świadczący usłu-gę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działal-ności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jeżeli podatnik będzie świadczył usługi dla kontrahentów zagranicz-nych posiadających numer NIP nadany na terytorium państwa członkowskiego, in-nym niż terytorium państwa na terenie którego będzie wykonywana usługa, to miej-scem świadczenia usługi (a zarazem jej opodatkowania) będzie terytorium tego pań-stwa.


2. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczo-nego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypad-ków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przycho-dów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;


. W myśl art. 86 ust. 3 w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru

DŁ= 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc siedzących łącznie z miejscem dla kierowcy

kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich na-bywca - nie więcej jednak niż 5 000 zł.


Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 88 ust. 1, pkt. 3 oraz art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywa-nych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywa-nych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o do-puszczalnej ładowności mniejszej niż określona według w/w wzoru. Zgodnie z art. 86 ust. 5 ww. ustawy, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) o których mowa w ust.3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homolo-gacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj