Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-148-1/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-148-1/04
Data
2004.07.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
samochód specjalistyczny
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych , które nie posiadają świadectw homologacji.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika z dnia 17.06.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych , które nie posiadają świadectw homologacji.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik posiada samochody chłodnie wielokomorowe którymi dostarcza mrożonki do sklepów. Zdaniem podatnika samochody te spełniają wszystkie warunki dotyczące samochodów ciężarowych co wynika z dowodów rejestracyjnych.
Z dołączonych do wniosków dowodów rejestracyjnych wynika, że jest to samochód;
- Mercedes-Benz 809D - samochód ciężarowy specjalistyczny (furgon-chłodnia), ładowność 2200 kg liczba miejsc 2, rok produkcji 1993r. data pierwszej rejestracji 25.05.1999r. ,
- Fiat Ducato 2.5D - samochód ciężarowy uniwersalny (furgon), ładowność 675kg., rok produkcji 1992r, data pierwszej rejestracji 03.07.1995r.
- Mercedes Benz 809D -samochód ciężarowy specjalistyczny, ładowność 2500kg.,rok produkcji 1987, data pierwszej rejestracji 29.03.1995r.,
- Mercedes Benz 608 - samochód ciężarowy specjalistyczny, ładowność 2.290 kg. rok produkcji 1982, data pierwszej rejestracji 20.01.1994r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika - paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Oznacza to, iż powyższe unormowanie wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego od paliwa do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów, które nie spełniają warunku dopuszczalnej ładowności wynikającego ze wzoru określonego w art. 86 ust.3 ww. ustawy tj. DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie: DŁ- oznacza dopuszczalna ładowność n – oznacza ilość miejsc /siedzeń / łącznie z miejscem dla kierowcy oraz pojazdów samochodowych, które co prawda spełniają warunek dopuszczalnej ładowności, ale nie posiadają świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa. Stosownie do art. 86 ust.5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Ustawodawca wyraźnie stwierdza tam, że pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3. Jednocześnie z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3. Zakazem odliczenia na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 objęte jest paliwo silnikowe, olej napędowy oraz gaz wykorzystywany do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Inny pojazd samochodowy, to taki pojazd samochodowy, który nie jest samochodem osobowym.

Jeżeli zatem określona w dowodzie rejestracyjnym ładowność pojazdu wynika z homologacji wydanej dla danego typu samochodu, z odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, podatnik ma prawo określić dopuszczalną ładowność samochodu, o której mowa w art. 86 ust. 3 i 5 z posiadanego dowodu rejestracyjnego.

W przypadku użytkowanych przez Pana samochodów Mercedes-Benz 809D - specjalistycznych, furgon-chłodnia, należy stwierdzić, że są one samochodami bezsprzecznie ciężarowymi.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono 1 stycznia 1984r. zgodnie z art. 55 ustawy z 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6 poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji typu zostały wydane przez ministra komunikacji z datą 31 stycznia 1984r. Zarówno w okresie wcześniejszym, jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot ( producenta, importera), dla którego zostało ono wydane. Od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg , ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych.

W sytuacji kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy wyjaśnić, że np. europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.

W przypadku gdy ww. samochody posiadają świadectwo homologacji, ma Pan możliwość wystąpić się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wydanie ich kopii, bądź odpisu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj