Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
US III/443-93/3861/GG/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US III/443-93/3861/GG/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
darowizna
grunty
grunty rolne
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
sprzedaż zwolniona
stawki podatku
świadczenie nieodpłatne
umowa dzierżawy
użytkowanie (używanie)
użytkowanie wieczyste
zbycie praw
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
  1. Czy sprzedaż lokali mieszkalnych / użytkowych z zasobów Gminy Miasto Bełchatów na rzecz najemców należy traktować jako dostawę towarów używanych podlegającą zgodnie z a art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwolnieniu od podatku ? W zasobach gminy znajdują się lokale ww. wybudowane i oddane do użytku w latach 80-90 tych.
  2. Czy sprzedaż ułamkowej części gruntu zbywanego wraz z lokalem mieszkalnym / użytkowym należy traktować jako dostawę budynków albo części takich budynków i z podstawy opodatkowania nie wyodrębniać wartości gruntu – zgodniez art. 29 ust. 5 ustawy ? Czy sprzedaż ww. lokali jak i ułamkowej części gruntu podlegają łącznemu zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy ?
  3. Czy sprzedaż lokali mieszkalnych / użytkowych z jednoczesną sprzedażą lub ustanowieniem ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego gruntu podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy ?
  4. Czy przekazanie gruntu w bezpłatne użytkowanie lub darowizna tego gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku, w sytuacji gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części ?
  5. Czy wydzierżawienie gruntu, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i braku możliwości stwierdzenia przeznaczenia gruntu na cele budowlane korzysta ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 roku Nr 137, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie, niniejszym informuje:

Ad.1.)

Zasady i zakres zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl pkt 10 art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkalne.

Przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku , o którym mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się: budynki i budowle lub ich części - jeśli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jednak w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zawarto klauzulę, z której wynika iż nie stosuje się zwolnienia dla towaru używanego (m.in. dostawa budynków i budowli), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając powyższe na uwadze tut. organ stwierdza, że dostawa lokali mieszkalnych wypełniających definicję towaru używanego, nie poddanego „ulepszeniu” winna być zwolniona od podatku. Zwolnienie to nie dotyczy jednak sprzedaży lokali użytkowych tj. przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Ad. 2.)

Co do zasady stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntu zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli trwale związanych

z gruntem oraz w przypadku gruntów niezabudowanych od przeznaczenia dostarczanych terenów.

Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, gdyż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec tego, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale związane z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości - według stawki podatkowej dla nich właściwej.

Ad.3.)

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

W myśl powyższego zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu jest zwolnione od podatku, gdy dostawa budynków albo części tych budynków trwale z gruntem związanych korzysta ze zwolnienia od podatku (omówiona w pkt. 1) lub jest opodatkowana stawką 0% (do 31.12.2007r. zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004r.). Do dnia 31.12.2007r. zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów podlega opodatkowaniu stawką 7% w przypadku dostawy budynków mieszkalnych trwale z gruntem związanych lub ich części na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.”b”, a stawką 22% w pozostałych przypadkach.

Ad.4.)

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 K.c. Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710). Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: - oddanie rzeczy do używania na pewien czas

i – nieodpłatność.

Stosownie do art. 8 ust. 2 cyt. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, organów stanowiących osób prawnych, cPowyższe wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, za wyjątkiem przypadków wskazanych w cytowanym przepisie art. 8 ust. 2 oraz pewnych przypadków wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy (nie mających zastosowania w przedmiotowej sprawie).członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, je żeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Powyższe wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, za wyjątkiem przypadków wskazanych w cytowanym przepisie art. 8 ust. 2 oraz pewnych przypadków wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy (nie mających zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizny gruntu. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub w części.

Ad.5.)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5. ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie praw do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze na czas określony, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione. Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze na podstawie ust. 9 tego przepisu rozumie się umowy, w wyniku których zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Zatem dostawą towarów jest wydanie towaru w ramach tylko takiej umowy leasingu (najmu, dzierżawy), w której przewidziano - w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty – tzw. opcję przeniesienia własności przedmiotu leasingu na korzystającego (umowa tzw. Leasingu finansowego lub gruntu, której celem jest przeniesienie własności na korzystającego).

Umowy dzierżawy gruntu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej tj. 22% z wyłączeniem dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, które w myśl § 8 ust.1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) są zwolnione od podatku.

Zdaniem tut. organu, o charakterze gruntu nie stanowi tylko plan zagospodarowania przestrzennego, ale również informacja z ewidencji gruntów wskazująca na określoną klasyfikację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj