Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-42/JJ/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-42/JJ/04
Data
2004.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wykazanie podatku w fakturze


Słowa kluczowe
faktura VAT
kontrahenci
stawki podatku
umowa
usługi budowlane
usługi remontowo-budowlane
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować dostawę i montaż wyprodukowanej przez spółkę stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego realizowanej na podstawie umowy zawartej z kontrahentem?
Czy wystawiając fakturę za wykonaną usługę powinna wykazać w odrębnych pozycjach robociznę ,pracę sprzętu, transport i materiały osobno stosując odpowiednie stawki podatku VAT, jeżeli umowa zawarta na wykonanie roboty budowlano –montażowej nie określa odrębnego rozliczenia zużytych materiałów?


Pismem z dnia 23.06.2004r Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego w sprawie określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług do wymiany stolarki budowlanej wyprodukowanej we własnym zakresie w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz czy faktura VAT za wykonaną usługę powinna być wystawiona w rozbiciu na robociznę ,pracę sprzętu ,transport i materiały licząc właściwą stawkę do każdej pozycji w przypadku gdy usługa realizowana jest na podstawie umowy z kontrahentem ,która obejmuje cały zakres wykonywanej roboty budowlano –montażowej i nie określa odrębnego rozliczenia zużytych materiałów ?

Stan faktyczny
Spółka prowadzi sprzedaż usług wymiany ,montażu stolarki budowlanej –okien, drzwi ,parapetów itp. Materiały do wykonania tych usług spółka produkuje we własnym zakresie lub zakupuje od innych producentów. Usługa realizowana jest ściśle w oparciu o umowę cywilno prawną zawartą z kontrahentem w związku z tym zwraca się z zapytaniem :
-według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować dostawę i montaż wyprodukowanej przez spółkę stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego realizowanej na podstawie umowy zawartej z kontrahentem,
-czy wystawiając fakturę za wykonaną usługę powinna wykazać w odrębnych pozycjach robociznę ,pracę sprzętu, transport i materiały osobno stosując odpowiednie stawki podatku VAT ,jeżeli umowa zawarta na wykonanie roboty budowlano –montażowej nie określa odrębnego rozliczenia zużytych materiałów.

Stanowisko spółki
Spółka stoi na stanowisku, że wymiana stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111,112 oraz ex 113) podlega opodatkowaniu stawką 7% zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2) ppkt a) ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług w innych obiektach podlega stawce 22% , natomiast dostawa okien i drzwi wyprodukowanych przez spółkę podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.W odniesieniu do drugiego pytania spółka uważa , iż w przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano-montażowej należy stosować jednolitą stawkę podatku VAT od pełnej wartości kosztorysu.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ,zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz.U Nr. 54,poz.535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i usług oraz odpłatne świadczenie usług.Stosownie do art.2 pkt.6 oraz art.8 ust.3 w/w ustawy zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zatem klasyfikacje statystyczne decydują o tym, czy mamy do czynienia z dostawą towarów i świadczeniem usług( do których wlicza się wartość materiałów) ,czy też dostawą towarów i świadczeniem usług. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik.Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy o podatku VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do min.:
- robót budowlano –montażowych oraz remontów i remontów konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

W świetle przytoczonych przepisów ,tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego co jest przedmiotem umowy cywilno prawnej . Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego o odpowiednim symbolu PKOB w ramach których spółka będzie wstawiać lub wymieniać okna czy drzwi bez względu na to czy zostaną one wyprodukowane we własnym zakresie lub nabyte od innych producentów wówczas do pełnej wartości kosztorysu ,może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT .Należy wystawić wówczas fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartości wynikającą z kosztorysu.

Gdy umowa zawarta z klientem określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług, przez wyłączenie z kosztorysu poszczególnych elementów ,podlegają one opodatkowaniu osobno(wg przewidzianych stawek). Natomiast jeśli przedmiotem umowy będzie tylko dostaw okien lub drzwi ,wówczas należy wystawić fakturę z zastosowanie stawki podstawowej tj.22%

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza ,że spółka jest obowiązana do dokonywania prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania ,co wiąże się z prawidłowym definiowaniem wykonywanych czynności i stosowaniem stawki opodatkowania.Zatem stanowisko Spółki zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj