Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-30-GK/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-30-GK/04
Data
2004.07.07



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
korekta faktury
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy wystawiono fakturę VAT dla kontrahenta z UE w miesiącu grudniu 2003r. I naliczono podatek VAT właściwy dla sprzedaży w kraju, następnie towar został odebrany przez nabywcę w miesiącu maju 2004r. i bezpośrednio wysłany na terytorium państwa trzeciego, następuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i czy jest podstawa do korekty pierwotnej faktury VAT?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 13 maja 2004 r. Nr 2731, uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2004r. Nr 2884 Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka wykonała, na zlecenie kontrahenta posiadającego siedzibę w Królestwie Danii,
  • w związku z wykonaniem zleconego towaru, Spółka wystawiła w miesiącu grudniu 2003r. fakturę VAT i naliczyła podatek wg. stawki właściwej dla sprzedaży w kraju,
  • w miesiącu maju 2004 r. towar został odebrany przez kontrahenta,
  • dostawa towaru nastąpiła w siedzibie Spółki,
  • kontrahent odebrał towar, a następnie przetransportował go do Wolnego Obszaru Celnego w Gdańsku,
  • miejscem wysyłki towaru, z Wolnego Obszaru Celnego w Gdańsku, jest kraj trzeci w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą,

Wątpliwości Podatnika dotyczą sposobu dokonania korekty podatku należnego wynikającego z faktury VAT wystawionej w miesiącu grudniu 2003 r. oraz faktu wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w opisanej sytuacji. Spółka przedstawiła stanowisko, iż doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stanowisko jednostki nie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o państwie członkowskim - rozumie się przez to państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż towar został odebrany przez kontrahenta z Królestwa Danii, lecz odbiór towaru nastąpił na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a towar będzie podlegał eksportowi, zatem nie spełniono ustawowej definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, bowiem towar nie został wywieziony na terytorium innego państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Jednakże na podstawie art. 2 pkt 8 lit b) ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy, stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Z uwagi na powyższe w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do eksportu towarów, bowiem w wyniku dostawy towarów nastąpi ich wywóz poza terytorium Wspólnoty, przez nabywcę tych towarów.

Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %, natomiast art. 41 ust. 11 stanowi, iż przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio. Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przypadku eksportu towarów właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka w wysokości 0%.Jednocześnie art. 149 ust. 2 ustawy, stanowi, że w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 4-7 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. O podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami – przyp. tut. organ podatkowy), otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju po dniu 30 kwietnia 2004 r. upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał. Natomiast powołany art. 18 ust. 4 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., stanowi, iż stawkę podatku 0%, o której mowa w ust. 3, stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przedmiotowym stanie faktycznym, Spółka będzie uprawniona do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzyma dokumenty o których mowa w powołanym art. 41 ust. 11 ustawy.

Reasumując powyższe wywody w przedstawionym stanie faktycznym nie nastąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, jednakże Spółka będzie uprawniona do skorygowania wykazanej kwoty podatku należnego, po spełnieniu wymienionych warunków.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj