Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415 - 54/04
Data
2004.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkować przychody z tytułu umowy o dzieło (w zakresie tłumaczeń) zawartej przez podatnika nie prowadzącego działalności gospodarczej z firmą mającą siedzibę w Republice Czeskiej?


Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonyje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (tj. przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze).

Przy czym w sytuacji, gdy dochody uzyskiwane są ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rozpatrując sposób opodatkowania tych dochodów, należy uwzględnić stosowną umowę międzynarodową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której Polska jest stroną.

Regulacje dotyczące sposobu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską, zawarte są w umowie międzynarodowej z dnia 24 czerwca 1993 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189).

Art. 14 ww. umowy stanowi:

  1. Dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.
  2. Określenie „wolny zawód” obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz tłumaczy i księgowych.

Wobec braku w ww. umowie stosownej definicji, poprzez stałą placówkę należy rozumieć każde miejsce (również mieszkanie na okres czasowego pobytu) wykorzystywane przez daną osobę, z dającą się zaobserwować regularnością, w celu prowadzenia działalności polegającej na uprawianiu wolnego zawodu.

Z okoliczności opisanych w Pana wystąpieniu wynika, że zawarł Pan umowę dotyczącą tłumaczeń z firmą posiadającą siedzibę w Republice Czeskiej. Przy czym posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce, w Republice Czeskiej nie dysponuje Pan stałą placówką (czynności tłumacza wykonywane są w Polsce). Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionych okoliczności faktycznych oraz w oparciu o wyżej powołane regulacje umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania należy stwierdzić, że osiągnięte Przez Pana w 2004 roku dochody z tytułu umowy o dzieło zawartej z podmiotem mającym siedzibę w Republice Czeskiej podlegają opodatkowaniu w Polsce, tj. w kraju Pana rezydencji podatkowej.

Ponadto należy wskazać, że stosownie do art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników (z takim przypadkiem mamy do czynienia również wtedy, gdy świadczenie wypłacane jest przez podmiot zagraniczny nie będący płatnikiem w Polsce) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 (a więc również z umowy zlecenia lub umowy o dzieło), z zastrzeżeniem, że dochód ten nie został uzyskany w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – są obowiązani bez wezwania opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym.

Zaliczkę w wysokości 19% dochodu należy wpłacić do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał Pan dochód z tytułu umowy o dzieło z podmiotem mającym siedzibę za granicą i w tym terminie złożyć deklarację PIT - 53. Jedynie rozliczenia za grudzień dokonuje się w terminie złożenia zeznania podatkowego, tj. bez złożenia deklaracji. Za dochód, o którym mowa powyżej, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Stosownie do art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów są zróżnicowane. W przypadku tłumaczeń koszty te wynoszą:

  • 20% przychodu, jeżeli tłumaczenie nie jest przedmiotem prawa autorskiego,
  • 50% przychodu, jeżeli tłumacz korzysta z praw autorskich w znaczeniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83) lub rozporządza tymi prawami.

Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o zapłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca umożliwił też pomniejszenie zaliczki na podatek o zapłaconą w danym miesiącu bezpośrednio przez podatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (w części nie przekraczającej 7,75 jej wymiaru).

Przychód w walucie obcej przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania lub postawienia przychodu do Pana dyspozycji, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik (w przypadku gdy bank, z którego Pan korzysta, stosuje różne kursy danej waluty obcej i nie jest możliwe dostosowanie kursu zgodnie z poprzednio wskazaną zasadą, do przeliczenia na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP). Jeżeli nie korzysta Pan z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Po zakończeniu roku podatkowego uzyskany dochód oraz wpłacone na podstawie PIT – 53 zaliczki należy wykazać do opodatkowania wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według obowiązującej w 2004 r. skali podatkowej, w zeznaniu przeznaczonym dla podatników, którzy uzyskali przychody ze źródeł, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy (za 2003 r. zeznanie, w którym podatnicy wykazywali tego rodzaju dochody nosiło oznaczenie PIT – 36, oznaczenia formularzy druków zeznań rocznych za 2004 r. na dzień udzielenia odpowiedzi nie zostały jeszcze określone).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj