Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej
PP/443/9/2004
z 27 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/9/2004
Data
2004.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
zaliczka


Pytanie podatnika
Jak rozliczać przy użyciu kasy fiskalnej zaliczki, których kwoty są mniejsze niż 51% wartości zamówienia oraz jak je ewidencjonować?


W odpowiedzi na pismo w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

  1. Obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstaje z chwilą zaistnienia obowiązku podatkowego. Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a-6. Natomiast jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d.

Co do zasady, jeżeli kwota pobranej zaliczki nie przekroczy 50% wartości zamówienia, to przyjęcie takiej zaliczki nie będzie wiązało się z obowiązkiem zaewidencjonowania tego faktu za pomocą kasy rejestrującej.

Zwrócić należy jednak uwagę, iż art. 6 ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9, 11-13 oraz ust. 8c i 8d ustawy o VAT wiąże powstanie obowiązku podatkowego z pobraniem części zapłaty; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat, rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Sytuacja taka ma miejsce m.in. w przypadku sprzedaży lokali i budynków oraz robót budowlano-montażowych.

Jeżeli zatem wykonywane przez Panią czynności mieściłyby się w zakresie uregulowanym w/w przepisami – wówczas otrzymanie zaliczki w każdej wysokości (również wynoszącej mniej niż 50%) oznaczałoby powstanie obowiązku podatkowego i konieczność zaewidencjonowania tego zdarzenia na kasie rejestrującej zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.).

2.rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948) w § 5 ust. 1 pkt 4 określa, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, są obowiązani do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków.

Oznacza to, iż powinna Pani tak zaprogramować nazwę towaru lub usługi w pamięci kasy rejestrującej, aby można było na jej podstawie dokładnie określić zakupiony towar.

Odpowiedzi z zakresu podatku od towarów i usług VAT dokonano w oparciu o przepisy obowiązujące wg stanu na dzień 23.04.2004r.

Równocześnie informuję, iż z dniem 1 maja 2004 roku wchodzi w życie art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj