Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-134-1/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-134-1/04
Data
2004.07.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
materiały budowlane
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Wysokość stawki podatku od towarów i usług związanych z konserwacją, remontami, modernizacją i montażem urządzeń dźwigowych, wykonaniem pomiary elektryczne tych urządzeń zgodnie z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 04.06.2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki nr L.dz./100/2004 z dnia 03.06.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów art. 146 ust 1 pkt 2 oraz art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Jednostka zajmuje się konserwacją, remontami, modernizacją i montażem urządzeń dźwigowych oraz wykonuje pomiary elektryczne tych urządzeń zgodnie z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie Oddział w Opolu.
Wątpliwości podatnika związane są z zastosowaniem prawidłowej stawki podatku w przypadku wykonywania usług w niżej wymienionych obiektach;
1. Kuria Diecezjalna; Kuria Biskupia w (...), Domu Księży Emerytów w (...), Sanktuarium Św. Jacka w (...), Sanatorium w (...),
2. Uniwersytet Opolski- Wydział Teologii,
3. Wyższe Seminarium Duchowne w (...) (dźwig zainstalowany w kuchni, w bibliotece, w segmencie profesorskim),
4. dom opieki społecznej prowadzony prze siostry zakonne.
z uwagi na objęcie preferencyjną stawką podatku VAT obiektów kościelnych sklasyfikowanych w PKOB do grupowania ex 113.
Zdaniem Jednostki w stosunku do tych obiektów winna być zastosowana 7 % stawka podatku VAT, jak również 7 % stawka podatku winna być zastosowana w stosunku do pomiarów elektrycznych urządzeń dźwigowych ww. obiektach.
Ponadto Jednostka uważa, że materiały użyte do konserwacji remontów i modernizacji urządzeń dźwigowych w budynkach sklasyfikowanych w PKOB- 111 – 112, ex 113 winny również mieć stawkę 7 % (bez względu na stosunek % materiałów i robocizny w kwocie netto faktury obciążeniowej za usługi konserwacyjne lub remontowe).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego – rozumie się, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych; 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W przepisie tym wyraźnie określono, jakie budynki należy zaklasyfikować na potrzeby tej ustawy do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zdaniem tut. organu podatkowego do tych obiektów nie będzie można zaliczyć tylko budynku Uniwersytetu Opolskiego. Oznacza to, roboty wykonywane przez Jednostkę (konserwacja, remonty modernizacją urządzeń dźwigowych, pomiary elektryczne) w tym budynku będą opodatkowane według podstawowej stawki VAT w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy.
Obiekty wymienione w pkt 1 tj. Kuria Biskupia w (...), Domu Księży Emerytów w (...), Sanktuarium Św. Jacka w (...), Sanatorium w (...), będą stanowiły obiekty budownictwa mieszkaniowego jeżeli są zaliczane do obiektów Kurii.
Natomiast pozostałe obiekty wymienione w pkt 3 i 4 tj Wyższe Seminarium Duchowne oraz dom opieki społecznej prowadzony przez siostry zakonne będą stanowiły obiekty budownictwa mieszkaniowego jeżeli będą zaliczane w przypadku ;
- Wyższego Seminarium Duchownego - do kościołów,
- domu opieki – do klasztorów.
Tak więc jeżeli te obiekty będzie można zaliczyć do obiektów wymienionych w ustawowej definicji obiektów budownictwa mieszkaniowego, a więc do tych obiektów w przypadku robót związanych z konserwacją remontami i modernizacją urządzeń dźwigowych będzie miała zastosowanie do 31 grudnia 2007 r. stawka podatku w wysokości 7% ( art. 146 ust 1 pkt 2 lit a) i b).

Natomiast w zakresie opodatkowania materiałów zużytych do tych remontów należy stwierdzić, że na materiały budowlane od 01.05.2004 r. obowiązuje stawka podstawowa o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku w wysokości 22%. Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w tym zakresie nie różnią się, zatem od analogicznych rozwiązań, jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Pamiętać również należy o tym, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004 r. (art. 41 ust. 14 ustawy). Ustawa weszła w życie 20 kwietnia 2004 r. a tylko niektóre jej przepisy weszły w życie 1 maja 2004 r.
Zatem w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania robocizny i osobno materiałów zużytych przy wykonywaniu usługi. Jedynie w szczególnych przypadkach istnieje możliwość osobnego rozliczenia robocizny i zużytych materiałów, a warunkiem koniecznym jest, aby taki sposób rozliczenia wynikał z umowy. Jeżeli więc z umowy wynika, że jej przedmiotem jest wykonanie usługi konserwacji, remontu bądź modernizacji urządzeń dźwigowych, a w rozliczeniu pomiędzy podmiotami nie będzie wyodrębniona wartość materiałów i robocizny, to obowiązuje jedna stawka właściwa dla wykonania usługi. Natomiast, jeżeli następuje odrębne wykazanie wartości wykorzystanych materiałów i robocizny, wówczas mają zastosowanie stawki;
- 22% dla materiałów budowlanych,
- 7% do 31 grudnia 2007 r. dla usług związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą art. 146 ust 1 pkt 2 lit a ustawy.

Natomiast w przypadku wykonywania usług pomiarów elektrycznych urządzeń dźwigowych zgodnie z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie Odział w Opolu bez względu na klasyfikacje statystyczne budynku, należy stosować podstawową stawkę podatku w wysokości 22%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj