Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/30/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/30/04
Data
2004.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy stawki podatku VAT po 1 maja 2004r. na roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą temu budownictu:
  1. czy nadal za budynek mieszkalny uznaje się ten obiekt, w którym powierzchnia lokali mieszkalnych stanowi ponad 50% powierzchni ogólnej,
  2. czy można stosować stawkę podatku 7% przy czynnościach remontowych i robotach konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą do istniejacych budynków mieszkalnych,
  3. które z robót remontowych i konserwatorskich w istniejacych budynkach, wykonywanych na urządzeniach, sieciach rozprowadzajacych itp. można zakwalifikować do robót związanych z budownictewm mieszkaniowym.


Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje, że zgadza sie z opinią przedstawioną przez Spółkę.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczace inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urzadzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.


ad.1)
Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania wymienione w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe i ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) budynki mieszkalne są to obiekty, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

ad.2)
Definicja pojęcia infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu zawarta w art. 146 ust. 3 powołanej wyżej ustawy nie zawęża się wyłącznie do nowowybudowanych budynków mieszkalnych. Tym samym do robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszacą wybudowanym wcześniej budynkom mieszkalnym ma również zastosowanie stawka podatku 7%.

ad. 3)
Ustawa nie zawiera katalogu robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym. Stawka podatku 7% ma zastosowanie do wszystkich robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, jeżeli robota budowlana dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj