Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-25/024/404/75/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-25/024/404/75/04
Data
2004.07.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
1. Czy usługę przewozu towaru zakończoną w kwietniu 2004r., dla której obowiązek podatkowy powstał w maju należy opodatkować wg starych czy wg nowych zasad?2. Jak opodatkować usługę transportową na trasie Turcja - Polska?3. Jak opodatkować usługę przewozu towaru przez polskiego przewoźnika na trasie Niemcy - Polska na zlecenie firmy będącej podatnikiem VAT UE w Polsce, jeśli towar dostarczono do składu celnego w Polsce, gdzie objęto go procedurą celną, a docelowo wyjedzie na Ukrainę?


Nowa ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) nie zawiera przepisów przejściowych regulujących sposób opodatkowania czynności wykonanych w okresie do dnia 30 kwietnia 2004r., nie objętych obowiązkiem podatkowym. Brak regulacji dopuszczających jednoznaczne dalsze stosowanie uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. nie może jednak powodować zmiany zasad opodatkowania czynności wykonanych przez podatnika przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy o VAT. Uznanie dopuszczalności zmiany stawek podatku VAT w zakresie zrealizowanych dostaw towarów i świadczonych usług prowadziłoby do przyjęcia, iż przepisy nowej ustawy zakładają naruszenie zasady „lex retro non agit”. Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT powoduje obowiązek rozliczenia podatku wg stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla którego obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.

Ze złożonego pisma wynika, że firma wykonała usługę polegającą na przeprowadzeniu przez pracowników polskiej firmy transportowej zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Polsce, nowego środka transportu na trasie Turcja – Polska, na zlecenie polskiego podatnika, który jest nabywcą tego środka transportu, także zarejestrowanym jako podatnik VAT UE w Polsce. W przypadku świadczenia przez firmę usługi transportu z Turcji do Polski zastosowanie będą miały przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, gdzie stawkę 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego przez które rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.Zgodnie z przepisem § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na terytorium Polski, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. d w/cyt. ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju. Z pisma wynika, że towar był przewożony przez polskiego przewoźnika na trasie Niemcy – Polska, na zlecenie podatnika polskiego zarejestrowanego dla potrzeb VAT UE. Ładunek był dostarczony na skład celny w Polsce i docelowo wyjedzie na Ukrainę. Firma transportowa posiada oświadczenie składu celnego o objęciu dostarczonego towaru procedurą celną i jednocześnie potwierdzenie dalszego wywozu tego ładunku na Ukrainę z chwilą podstawienia ukraińskiego środka transportu.Zdaniem tut. Urzędu w wyżej opisanym przypadku będzie miał zastosowanie w/cyt. przepis art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. d. W związku z powyższym stawka podatku będzie wynosiła 0% zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 23.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj