Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
UP-I-2/443-24/2004
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UP-I-2/443-24/2004
Data
2004.05.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
anulowanie faktury
faktura VAT
zwrot towarów


Pytanie podatnika
Czy istnieje prawny obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług wynikającego z wystawionej faktury VAT w sytuacji, gdy pomiędzy kontrahentami finalnie nie doszło do transkacji kupna - sprzedaży towaru?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie podatnika, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza co następuje:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że dokonując sprzedaży towarów na rzecz swoich kontrahentów wystawia faktury VAT, które wraz z zamówionym towarem zawożone są do odbiorcy towaru. Z różnych względów (np. gdy odbiorca nie wywiąże się z obowiązku zapłaty za towar lub zrezygnuje z zamówionego towaru) zdarza się, iż nie dojdzie do sfinalizowania zamierzonej sprzedaży . W konsekwencji przesłany towar nie zostanie wydany zamawiającemu i wróci do Spółki. Wobec faktu nie dojścia do skutku zamierzonej czynności powodującej powstanie obowiązku podatkowego, ani oryginał faktury ani jej kopia nie zostaną przekazane potencjalnemu nabywcy.

Na tle takich okoliczności Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie , czy przedmiotowa faktura będzie powodować dla Spółki skutek w postaci obowiązku zapłaty wykazanego w jej treści podatku VAT?.

W odpowiedzi na zgłoszone wąpliwości Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie wyjaśnia, iż do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535.).

W art. 108 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług postanowiono, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty.

Jednakże, na gruncie art. 108 ust. 1 ustawy aktualne również pozostaje stanowisko, zgodnie z którym, nie rodzi obowiązku zapłaty podatku taka faktura, która została wprawdzie sporządzona dla podmiotu zamawiającego towar, lecz do realizacji zamówienia nie doszło, gdyż zamawiający nie spełnił warunków dostawcy. Zamawiający nie otrzymał zatem ani towaru, ani faktury. W tej sytuacji nie doszło do wprowadzenia faktury do obrotu prawnego.

Aktualne pozostaje zatem pismo Ministerstwa Finansów z dnia 08.06.1996 r. znak: PP1-720-220/95/ER, w którym stwierdzono, że „jeżeli do realizacji umowy sprzedaży nie doszło, wystawione dokumenty (oryginał i kopię faktury VAT) należy anulować (np. poprzez dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich ponowne wydanie) i zachować w aktach”.

W przypadku bowiem, gdy do umowy dostawy nie doszło, a więc potencjalny nabywca nie otrzymał dokumentu sprzedaży, nie można mu wystawić dokumentu korygującego, który wystawia się do dokumentu posiadanego przez nabywcę. W tej sytuacji nie ma co korygować, skoro do transakcji nie doszło i nabywca nie dysponuje dokumentem sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj