Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/273/2004
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/273/2004
Data
2004.05.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej
strata


Pytanie podatnika
Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, zwracam się z prośbą przedstawienie zakresu stosowania prawa w mojej sprawie. Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Działalność rozpocząłem w październiku 2003 r. W okresie do końca roku poniosłem liczne wydatki związane z organizacją firmy, jednak nie wystawiłem żadnej faktury sprzedaży – nie miałem żadnych przychodów. Poniesione wydatki potraktowałem jako stratę w 2003 r. i zamierzam rozliczyć ją w sposób przewidziany w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Proszę o udzielenie informacji o słuszności takiego rozwiązania. W dniu 17.05.2004 r. podatnik złożył dodatkowe pismo: W odpowiedzi na pismo w sprawie uzupełnienia i sprecyzowania rodzaju wydatków na zorganizowanie firmy przedstawiam w załączeniu wyciąg z książki przychodów i rozchodów za m-c XI i XII 2003 r. Jednocześnie oświadczam, że dowody źródłowe pozostawiono do kontroli VAT.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Pana z dnia 31.03.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych informuję:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu. W myśl art. 22 ust. 5 i 6 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi przychodów i rozchodów będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W świetle definicji kosztów uzyskania przychodów ustalonej w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli poniesienie wydatku ma bezpośredni wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu to może być on zaliczony dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodu poza przypadkami wydatków wyraźnie wymienionych w art. 23 tej ustawy, które to nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Przy uwzględnieniu w kosztach uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych należy ściśle zachować zasady zawarte w art. 22a-22o w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

O uznaniu wydatku za koszt uzyskania przychodu decyduje fakt związku przyczynowego między tym wydatkiem a możliwością przyczynienia się przez ten wydatek do osiągnięcia przychodu. Skoro bowiem dany wydatek jest kosztem poniesionym w celu uzyskania przychodu to konsekwentnie, także gdy w danym roku podatkowym przedsiębiorca nie uzyskał przychodu ma prawo ustalić stratę przy zachowaniu zasad w kwestii uznania wydatków za koszty uzyskania przychodu zawartych w przepisach prawa podatkowego.

Z analizy przedłożonych dokumentów wynika, iż poniesione w 2003 r. wydatki spełniają kryterium kosztów uzyskania przychodu.

Wobec niezaewidencjonowania przychodu z działalności gospodarczej przy spełnieniu określonych przepisami prawa podatkowego wymogów w kwestii uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów powstałą stratę za 2003 r. z działalności gospodarczej będzie Pan mógł realizować zgodnie z art. 9 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj