Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-12/04
z 24 marca 2000 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-12/04
Data
2000.03.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawca usług
obowiązek podatkowy
świadczenie usług
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
czy realizowane usługi (m.in. na dochodzenie na drodze prawnej wymagalnych wierzytelności) można zakwalifikować jako stałą obsługę prawną w rozumieniu art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym czy też dla ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług powinno się stosować zasady ogólne przewidziane w art. 6 ust. 1, 4, 5 i 8 ww. ustawy


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 24 lutego 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

Jak wynika z treści ww. pisma Podatnik w ramach wykonywanej działalności zawodowej świadczy na rzecz różnorodnych kontrahentów pomoc prawną polegającą m.in. na dochodzeniu na drodze prawnej wymagalnych wierzytelności. Usługi te realizowane są w czasookresie od kilku do kilkunastu miesięcy i przybierają postać czy to umów zbiorczych co do należności przysługujących od kilku dłużników kontrahenta, czy to od pojedynczego dłużnika tego kontrahenta. Z tego tytułu przysługuje m.in wynagrodzenie którego ostateczna wysokość uzależniona jest od efektów pracy i które wypłacane jest na bieżąco w miarę wpływu objętych umową należności.

W złożonym wniosku Podatnik zapytuje czy realizowane w powyższy sposób usługi można zakwalifikować jako stałą obsługę prawną w rozumieniu art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym czy też dla ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług powinno się stosować zasady ogólne przewidziane w art. 6 ust. 1, 4, 5 i 8 ww. ustawy.

Zdaniem Podatnika realizowane w podany sposób usługi można zakwalifikować jako stałą obsługę prawną w rozumieniu art. 6 ust. 8b pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, albowiem świadczone są one co najmniej w kilkumiesięcznym i niemożliwym do przewidzenia z góry czasookresie oraz mieszczą się w katalogu działalności prawniczej.

Tut. organ podatkowy po przeanalizowaniu zebranego materiału stoi na stanowisku, iż istotny w sprawie jest nie czasookres wykonywanych usług prawnych lecz charakter zawartej z kontrahentem umowy. I tak w przypadku gdy ww. usługi są wykonywane w ramach umowy o stałej obsłudze prawnej, w treści której określone zostały między innymi zakres, czas, ryczałtowe wynagrodzenie, forma kontaktów oraz miejsce wykonywania usługi, dla ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego zastosowanie mają przepisy art. 6 ust. 8b pkt 4, ust. 8d, ust. 8e ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisami obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności - z tytułu świadczenia w kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej, z zastrzeżeniem pkt 5 i 6. Otrzymanie części zapłaty powoduje jednak powstanie obowiązku podatkowego w tej części, dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W myśl art. 6 ust. 8e ww. ustawy w przypadkach, gdy czynności, o których mowa w ust. 8b pkt. 4, 10, 11 i 13, są świadczone bez pobrania należności, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 1-6 tj. na zasadach ogólnych.

W przypadku, gdy przedmiotowe usługi świadczone są na rzecz kontrahenta na podstawie umowy nie zawierającej elementów umowy o stałej obsłudze prawnej, zastosowanie mają przepisy zawarte w art. 6 ust. 1, 4, 5, 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub usługi lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2A - 6. Jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Powyższe stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi. W myśl przepisu art. 6 ust. 8 ww. ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2 - 4, 7 i 9 - 13 oraz ust. 8c i 8d.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj