Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/172/39/04
z 26 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/172/39/04
Data
2004.04.26



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
produkty rolne
stawki podatku
wydanie towarów
wysłodki
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą prawidłowości zastosowania 3% stawki zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług do wydawanych plantatorowi w ramach świadczenia dodatkowego na podstawie umowy kontraktacji, wysłodków buraczanych.


Biorąc pod uwagę treść złożonego przez Podatnika zapytania, tut. organ podatkowy wskazuje, że na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 3c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostarczenie produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji.
Na podstawie art. 613 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia.
Świadczeniami dodatkowymi, stosownie do art. 615 k.c., ze strony kontraktującego mogą być w szczególności:

    1) zapewnienie producentowi możności nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej;
    2) pomoc agrotechniczna i zootechniczna;
    3) premie pieniężne;
    4) premie rzeczowe.

Katalog świadczeń dodatkowych stanowi, zatem katalog otwarty, który może obejmować wszelkie inne dodatkowe świadczenia kontraktującego na rzecz plantatora, w tym wydanie wysłodków buraczanych producentowi rolnemu.
Ustawodawca, w art. 4 pkt 17 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, definiuje produkty rolne, jako towary wymienione w załączniku Nr 8 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów, od których sprzedaży przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. Oznacza to, że dostarczenie na podstawie umowy kontraktacji towarów rolnych, innych niż wymienione w załączniku Nr 8, nie podlega opodatkowaniu na podstawie tego przepisu.
Realizowanie czynności kontraktacyjnych przez rolnika ryczałtowego jest zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy. W związku z tym kontraktujący odbierający produkty rolne od rolników ryczałtowych obowiązani są doliczyć do umówionych cen kwotę 3% zryczałtowanego zwrotu podatku, na podstawie art. 33a ust. 1 ustawy, który stanowi, że rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7, podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Wprawdzie ustawodawca w ogóle nie odnosi się do typu towarów i usług, które rolnikowi mógł dostarczyć nabywca produktów rolnych, jednak przyjąć należy, że należność z tytułu sprzedaży można potracić z każdej należności, nawet, jeśli nie jest ona związana z produkcją rolną.
W przedmiotowej sprawie zapis w umowie kontraktacyjnej o przysługującym plantatorowi prawie własności do wysłodków, stanowiących dla Cukrowni odpad poprodukcyjny, traktować należny jako zobowiązanie kontaktującego do spełnienia określonego świadczenia dodatkowego, o którym mowa w art. 615 k.c.. Ponadto warunki umowy kontraktacyjnej przewidujące, że plantatorowi nie przysługuje żądanie wypłaty należności pieniężnej za przysługujące mu wysłodki oraz prawo cukrowni do obciążania plantatora kosztami utylizacji przysługujących mu wysłodków przesądza o tym, że wydanie wysłodków nie jest równoznaczne z ich darowizną.
W związku z powyższym tut. organ informuje, że wydanie plantatorowi wysłodków za dostarczone buraki, zgodnie z umową kontraktacyjną, stanowi świadczenie dodatkowe i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako czynność niewymieniona w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj