Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-415/005/51/2004
z 6 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/005/51/2004
Data
2004.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
koszty uzyskania przychodów
posiłki
przychody ze stosunku pracy
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Jesteśmy jednostką budżetową w skład której wchodzi internat, w którym prowadzona jest stołówka. Zatrudnionym kucharkom przysługują posiłki w czasie wykonywania pracy, bez prawa ekwiwalentu. czy należy naliczać i potrącać zaliczki na podatek dochodowy od wartości przysługujących posłków ?
Czy naliczać koszty uzyskania przychodu w sytuacji gdy pracownik cały miesiąc przebywa na zwoklnieniu lekarskim, jego wynagrodzenie stanowi: kwota zasiłku chorobowego wypłacanego ze środków ZUS oraz dodatek stażowy wypłacany ze środków pracodawcy ?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. „Ordynacja podatkowa” (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 22.04.2004r. (data wpływu 27.04.2004r.), uzupełnione w dniu 20.05.2004r. informuje, że zgodnie z obowiązującym od 01.01.2004r. art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że pracownik zatrudniony na stanowisku kucharza ma prawo korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie wykonywanej pracy, bez prawa ekwiwalentu za te posiłki. Po dokonaniu analizy zgromadzonego materiału należy stwierdzić, że prawo to nie jest uprawnieniem pracownika ani też obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów bhp (przepisy Działu X Kodeksu pracy pt.: Bezpieczeństwo i higiena pracy”, przepisy szczególne zawarte w rozporządzeniu MPiPS z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. z 1993r., Nr 169, poz. 1650), przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279).

Ośrodki Szkolno-Wychowawcze są placówkami oświatowymi w rozumieniu ustawy z dnia 07 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329). Przepisy tej ustawy oraz przepisy rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bhp w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6, poz. 69) nie przewidują obowiązku przekazywania kucharkom i pomocom kuchennym świadczeń rzeczowych w postaci posiłków.Zatem nie zostały spełnione przesłanki zwolnienia przedmiotowego wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry określona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo nieodpłatnych. Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej reguluje art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w przypadku dokonywania wypłaty przychodów określonych w art. 12 ust. 1 należy zastosować koszty uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj