Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR1/443-137/04/MS
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR1/443-137/04/MS
Data
2004.06.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
adres
faktura
wystawca faktury


Pytanie podatnika
W skład przedsiębiorstwa wchodzą jednostki organizacyjne, które do dnia 30.04.2004r. były odrębnymi podatnikami VAT. Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług na fakturach VAT należy umieszczać adres jednostki macieżystej będącej podatnikiem, czy dopuszczalne jest zamieszczanie adresów jednostek organizacyjnych, które są bezpośrednimi odbiorcami lub nabywcami poszczególnych towarów lub usług?


Szczegółowe dane, jakie powinny zawierać faktury VAT, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).

W § 12 w/w rozporządzenia określono niezbędne elementy, które powinna zawierać faktura. Jednym z obligatoryjnych elementów jest podanie imion i nazwisk lub nazw bądź nazw skróconych sprzedawcy, nabywcy oraz ich adresów. Z dniem 1 maja 2004 r. zakłady (oddziały, osoby prawnej), będące odrębnymi podatnikami na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz.U.Nr 11 poz.50 ze zm.), przestały posiadać taki status. Na mocy art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem – w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług, wystąpiły osoby prawne. W związku z powyższym faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna co do zasady zawierać nazwę podatnika, czyli osoby prawnej, oraz jej adres.

W świetle w/w przepisu rozporządzenia, biorąc pod uwagę cel ust. 1 pkt 1, tj. identyfikację dla potrzeb podatku stron transakcji, za dopuszczalne uznać również należy zamieszczanie na fakturze nazwy lub nazwy skróconej sprzedawcy (podatnika), nazwy (oznaczenia) oddziału oraz jego adresu co w połączeniu z podanym na fakturze NIP-em podatnika jednoznacznie identyfikuje go jako stronę transakcji udokumentowanej tą fakturą. Tym bardziej, że w/w przepis nie wskazuje wprost tak jak np. art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. czy poprzednio art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., iż chodzi tu o adres siedziby podatnika. Nadto za takim rozwiązaniem przemawiają względy praktyczne, dotyczące relacji sprzedający – nabywca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj