Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/PDL/415/40/04
z 29 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/PDL/415/40/04
Data
2004.06.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cena
objęcie (nabycie) akcji
ogólne zasady opodatkowania
opodatkowanie dochodu
sprzedaż akcji
zakup akcji
zryczałtowany podatek dochodowy
zyski


Pytanie podatnika
Jestem zatrudniony na etacie, nie prowadzę własnej działalności gospodarczej.Niedawno mój pracodawca zaproponował pracownikom Program Akcjonariatu Pracowniczego. Program ten ma polegać na tym, iż pracodawca umożliwia pracownikom zakup swoich akcji na korzystnych warunkach. Pracodawca jest firmą francuską, notowaną na giełdzie w Paryżu, akcje będą nabywane we Francji na rzecz polskich pracowników.
Zasady zakupu akcji przez pracowników zostały określone przez Pracodawcę, tak, że cena akcji nabywanych przez pracowników będzie równa średniej kursów otwarcia akcji na giełdzie w Paryżu z 20 ostatnich sesji poprzedzających początek subskrypcji minus 20% czyli de facto cena nabycia ma szanse być niższa od aktualnej ceny giełdowej. Dodatkowo pracodawca będzie zwracał pracownikom część kosztów poniesionych na zakup akcji ( nieco podad 50% ).
Pytanie 1.
Czy różnica w cenie akcji w stosunku do ceny rynkowej ( mniej więcej wspomniany wyżej upust 20% ) jest w jakikolwiek sposób moim dochodem opodatkowanym podlegającym opodatkowaniu stawką PIT w momencie nabycia przeze mnie tych akcji?
Pytanie nr 2.
Gdyby natomiast ta różnica była opodatkowana w momencie zakupu, to jak powinienem obliczać zysk w chwili sprzedaży akcji, od którego będzie płacony podatek?
Pytanie nr 3.
Czy w przypadku sprzedaży akcji ( zlecenie w Polsce, sprzedaż akcji we Francji ) podatek od zysku powinienem płacić wg. zryczałtowanej stawki 19% czy wg zasad ogólnych PIT?
Rozumiem również, że ewentualna dopłata ze strony pracodawcy do nabywanych akcji stanowi jak najbardziej przychód opodatkowany stawką PIT oraz opodatkowany ZUS.


W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące zakupu akcji od pracodawcy na korzystnych warunkach i ich ewentualnej sprzedaży działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia co następuje:

Tutejszy organ podziela Pana stanowisko zawarte w pyt. 1 i uważa, że udzielona przez pracodawcę bonifikata w wysokości 20% przy zakupie akcji w stosunku do aktualnej ceny giełdowej będzie miała znaczenie w momencie sprzedaży przedmiotowych akcji. Przy ewentualnej sprzedaży zapłaci Pan podatek od zysku z nabytych akcji, zysk ten będzie potencjalnie wyższy o owe 20%.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 19 stycznia 1977r. (Dz. U. Nr 1, poz. 5) o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, zyski ze sprzedaży majątku nie wymienione w ust. 1 i 2 podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym sprzedający ma miejsce zamieszkania lub siedziby.Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułów objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z zapisem art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm. ) za przychody z wykonywanej pracy uważa się: „ Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.W związku z powyższą treścią art. 12 ust. 1 ewentualna dopłata ze strony pracodawcy do nabywanych akcji stanowi przychód ze stosunku pracy.W celu uzyskania odpowiedzi dotyczącej kwestii zapłaty składek na ZUS należy wystąpić do właściwego oddziału ZUS.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj