Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12.PP/443-37/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12.PP/443-37/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
leasing
obniżenie podatku należnego
rata leasingowa


Pytanie podatnika
W 2002 r. zawarłem umowę leasingową jako korzystający. Zarejestrowałem umowę w organie podatkowym w przepisanych terminach. W miesiącu czerwcu b.r. byłem uczestnikiem kolizji drogowej (Policja wykluczyła moją winę lub współwinę w powodowaniu kolizji). Użytkowany samochód według oceny rzeczoznawcy nadaje się do kasacji. Czy mogę odnowić przedmiot leasingu i korzystać jednocześnie z prawa do pomniejszania podatku należnego nanabytego pod rządami "starej" ustawy o podatku VAT?


Zgodnie z art. 86. ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 5 i 5 wskazanego artykułu, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania jednego samochodu nie może przekroczyć kwoty 5 000 zł.

Natomiast art. 154 powoływanej ustawy stanowi, że przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnych charakterze , w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , obowiązującymi przed 1 maja 2004 r. , prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Jednakże powyższa zasada ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie nowej ustawy , bez uwzględnienia zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Podsumowując powyższe, odtworzenie przedmiotu leasingu stanowiłoby zmianę umowy leasingu z dnia 25.02.2002 r., wobec czego w opinii tut. organu podatkowego, w takiej sytuacji nie może Pan korzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) leasingowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj