Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PD III 423/143/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 423/143/04
Data
2004.07.09



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą można w koszty uzyskania przychodów zaliczyć wydatki związane z wynajmem pomieszczeń biurowych, wyrobem pieczątek, zatrudnieniem pracowników, gdy nie został osiągnięty przychód z prowadzonej działalności, a jedynie przychód z tytułu odsetek naliczonych od lokaty środków pieniężnych?


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106 poz. 482 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Warunkiem zatem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest związek występujący między dokonanym wydatkiem a osiągniętym przychodem. Moment potrącalności kosztu definiuje natomiast art. 15 ust. 4 cyt. ustawy podatkowej.
Istnieje jednak pewna grupa wydatków związana z działalnością i funkcjonowaniem firmy jako całości, której nie da się przypisać do konkretnego przychodu. Do wydatków takich zaliczamy między innymi koszty doboru i zatrudnienia pracowników, wynajmu biura, organizacji i wyposażenia siedziby. W takim przypadku zasada potrącalności kosztów, zawarta w art. 15 ust. 4, mówiąca o tym, że koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym którego dotyczą, w odniesieniu do wydatków jakimi są koszty ogólnego funkcjonowania firmy powinna być rozumiana w ten sposób, że wydatki takie są potrącalne w roku ich poniesienia, skoro żadne inne zdarzenie gospodarcze nie stanowi przesłanki do potrącenia ich w innych okresach.
Jeżeli w wyniku powyższej kwalifikacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów, Spółka poniesie w roku podatkowym stratę, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie mogła obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj