Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PD-F/415-20/04
z 3 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-F/415-20/04
Data
2004.06.03



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeniesienie
zwrot kosztów
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy należności przysługujące żołnierzom zawodowym z tytułu przeniesienia służbowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Przedstawiony w pismach Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego stan faktyczny dotyczy zasad opodatkowania niektórych świadczeń, wymienionych w § 23 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 kwietnia 2001r. w sprawie należności żołnierzy za podróże i przeniesienia służbowe, tj. ryczałtu z tytułu przeniesienia i zasiłku osiedleniowego.

Stosownie do treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu, warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego, jest zaistnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, osoba przenoszona służbowo musi być pracownikiem, po drugie, musi zaistnieć samo przeniesienie służbowe.

Bez wątpienia jest fakt, że żołnierz zawodowy zatrudniony jest w ramach stosunku służbowego i możliwe jest w stosunku do niego przeniesienie służbowe (art. 40 ustawy z dnia 30 czerwca 1970r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 1997r. Nr 10 poz. 55 z późn. zm.). Stosownie natomiast do przepisu art. 12 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, żołnierz zawodowy jest pracownikiem (stosownie do regulacji podatkowej) i istnieje w stosunku do niego możliwość przeniesienia służbowego.

Należności przysługujące żołnierzom zawodowym z tytułu przeniesienia służbowego regulują natomiast przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 kwietnia 2001r. w sprawie należności żołnierzy za podróże i przeniesienia służbowe (Dz. U. z 2001r. Nr 32, poz. 372). Stosownie do przepisów § 23 cytowanego aktu prawnego, z tytułu przeniesienia służbowego żołnierzowi zawodowemu przysługują:

1. Diety dla niego i członków rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy, za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania,

2. Ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania osób, o których mowa w pkt 1,

3. Ryczałt z tytułu przeniesienia,

4. Zasiłek osiedleniowy,

5. Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie należności żołnierzy za podróże służbowe i przeniesienia służbowe określone zostały świadczenia pieniężne, jakie przysługują żołnierzom w związku z przeniesieniem. Wymieniono tutaj m. in. świadczenia, które rozumieć należy jako zwrot kosztów poniesionych w związku z przeniesieniem służbowym, i tak np. zwrot kosztów przejazdu (wypłacany w formie ryczałtu), zwrot kosztów przewozu mienia. Użyty w cyt. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy podatkowej termin „zwrot kosztów” jest pojęciem ogólnym, w którym mieści się także ryczałt, jako jedna z form zwrotu poniesionych wydatków. W świetle powyższego stwierdzić należy, że zarówno wypłacany ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego, jak i zasiłek osiedleniowy podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie wyżej wskazanego przepisu ustawy podatkowej.

Aby można było jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego, pamiętać należy o nieprzekroczeniu przyznanego przez ustawodawcę limitu, który wynosi 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie. A zatem w przedmiotowej sprawie wypłacany przenoszonemu służbowo żołnierzowi zawodowemu ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zasiłek osiedleniowy będą wolne od opodatkowania, jednakże tylko do wysokości 200% wynagrodzenia, o którym mowa powyżej. Limit ten należy odnieść do wypłaty omawianych świadczeń, związanych z konkretnym przeniesieniem służbowym oraz przesiedleniem.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj