Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/30/04/GW
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/30/04/GW
Data
2004.05.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
kapitały pieniężne
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Podatnik osiąga dochody:- z samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie rzeczoznawstwa oraz doradztwa z zakresu badania rynku;- z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej, której przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i pochodnymi instrumentami finansowymi. Podatnik złożył oświadczenie o wyborze opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% osiągniętego dochodu. Pytanie podatnika brzmi:Czy uzyskane z w/w tytułu dochody winny być rozliczone: - poprzez składanie deklaracji PIT-5 - w przypadku dochodów ze spółki jawnej;- poprzez składanie deklaracji PIT-5L - w przypadku dochodów z działalności prowadzonej samodzielnie.


Na podstawie art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw wynikających następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, to wtedy nie ma zastosowania art. 30b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym od wyżej wymienionych dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Powyższe oznacza zatem, iż uzyskane przez spółkę jawną przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy też pochodnych instrumentów finansowych, chociaż stanowić będą w dalszym ciągu przychód z kapitałów pieniężnych, to do ich opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będą miały zastosowanie przepisy dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym przypadku - art. 9a, art. 14, art. 30c i art. 44 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 ( to jest podatników, którzy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomili pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy opodatkowania ) wynosi - z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i 44 ust. 4 - 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawę tą stanowi dochód, który może zostać pomniejszony o składki, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących ( art. 30c ust. 2 ). Wymienione wyżej składki podlegają odliczeniu od dochodu, pod warunkiem, że nie zostały:- zaliczone do kosztów uzyskania przychodu;- odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 lub- odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.Ponadto ustawodawca zawarł istotne zastrzeżenie związane z opodatkowaniem dochodów z działalności gospodarczej jednolitą 19% stawką podatku dochodowego. Zastrzeżenie to zawarte zostało w art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z w/w przepisem, w przypadku podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą:- samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej;- w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Nie jest zatem możliwe np. opodatkowanie dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej wg skali podatkowej, zaś dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niemającej osobowości prawnej - 19% stawką liniową.

A zatem w przedstawionym stanie faktycznym, to jest:
a) prowadzenia działalności gospodarczej:- samodzielnie w zakresie rzeczoznawstwa i doradztwa w zakresie badania rynku;- w formie spólki jawnej - w zakresie obrotu papierami wartościowymi oraz pochodnymi instrumentami finansowymi
b) złożenia oświadczenia o wyborzez formy opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% osiągniętego dochoducały osiągnięty dochód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej winien być wykazany w deklaracji PIT-5L ( art. 44 ust. 1 i ust. 6 ustawy ), a następnie w zeznaniu o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu ( poniesionej straty ) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( art. 45 ust. 1 a ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj