Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2472PP-443/11/21/2004/BKJ
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2472PP-443/11/21/2004/BKJ
Data
2004.04.20



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
anulowanie faktury
faktura korygująca
korekta faktury
korekta podatku


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo skorygować w bieżącej deklaracji podatkowej VAT-7 bezpodstawnie wystawioną fakturę wewnętrzną?

Czy prawidłowym dokumentem będącym podstawą dokonania korekty będzie faktura korygująca?


Opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podlega świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy. Przedmiotem opodatkowania są czynności polegające na świadczeniu usług własnych oraz czynności faktyczne lub prawne polegające na przekazaniu lub zużyciu towarów (zarówno własnej produkcji jak i zakupionych) pod warunkiem jednak, iż zostały one dokonane na cele reprezentacji i reklamy. W przypadku usług opodatkowaniu podlega jedynie świadczenie usług własnych. Nie jest natomiast objęte obowiązkiem podatkowym "przekazanie" na potrzeby reprezentacji i reklamy usług obcych.

W art. 32 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy ustawodawca wprowadził zasadę, zgodnie z którą w niektórych przypadkach dla udokumentowania obrotu należy posługiwać się fakturą wewnętrzną tj. m.in. w wypadku świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy. Za dany miesiąc podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie czynności dokonane w tym miesiącu.

Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy cytowanej wyżej faktura wewnętrzna jest dokumentem potwierdzającym dokonanie czynności wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2, 4, 5 tj. m.in przekazania na potrzeby reprezentacji i reklamy. Zatem w przedstawionej w piśmie sytuacji nie było podstaw do wystawienia faktury wewnętrznej. Zgodnie § 41 i 42 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268) fakturę korygującą wystawia się w przypadkach tam wymienionych tj.

  1. w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy,
  2. w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy,
  3. w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat , zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
  4. w przypadku gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Przedstawione powyżej przypadki wystawiania faktur korygujących również nie dotyczą opisanej w piśmie sytuacji, zatem właściwym byłoby anulowanie wystawionej faktury wewnętrznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj