Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/12/2004
z 1 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/12/2004
Data
2004.03.01



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
moment powstania przychodów
przychód
różnice kursowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Firma zagraniczna produkuje dla Spółki wyroby, obciąża ją kosztami i wyroby te dostarcza bezpośrednio do odbiorcy zagranicznego. Odbiorca zagraniczny płaci Spółce za otrzymane wyroby, które nie przechodzą przez polski obszar celny. 1) Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup przez Spółkę wyrobów odsprzedawanych zagranicznemu odbiorcy, jeżeli wyroby te nie wejdą na polski obszar celny (nie będzie dokumentu SAD)? Jaki kurs przeliczenia waluty należy stosować? Jaki kurs przeliczenia waluty należy stosować w odniesieniu do uzyskanego przez Spółkę przychodu? 2) Czy w opisanej sytuacji wystąpi VAT import? Jaką stawkę VAT należy stosować odsprzedając wyroby odbiorcy zagranicznemu?


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby mające siedzibę w jednym państwie na terenie drugiego państwa, podlegają opodatkowaniu w tym drugim państwie tylko wtedy gdy działalność ta jest wykonywana przy pomocy utrzymywanego w drugim państwie „zakładu”.

Jeżeli działalność za granicą nie jest prowadzona przy pomocy „zakładu”, wówczas dochód uzyskany za granicą w całości jest opodatkowany w Polsce.

Spółka nie posiada zakładu poza granicami kraju, w związku z czym dochód uzyskany przez nią podlega opodatkowaniu w całości w Polsce.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli zaś przychody te zostały faktycznie otrzymane z datą późniejszą niż dzień wystawienia faktury, wówczas przychody należy skorygować o występujące (ewentualne) różnice kursowe walut ustalone na dzień faktycznego otrzymania przychodu. Wartość waluty na dzień faktycznego otrzymania przychodu wycenia się według kursu kupna waluty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Datą uzyskania przychodu jest dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym nastąpiło wydanie rzeczy lub wykonanie usługi (art. 12 ust. 3a ustawy podatkowej).

Zasady zaliczania określonych wydatków do kosztów podatkowych reguluje art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

O opodatkowaniu eksportu i importu towarów i usług stanowi art. 2 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./

Ustawową definicję importu towarów zawiera art. 4 pkt. 3 w/w ustawy. Jest nim przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16 cytowanej wyzej ustawy.

Skoro tytuł prawny nabycia towaru pozostaje poza zakresem unormowania art. 2 ust. 2 w/w ustawy w części dotyczącej importu, to do przedmiotu tej regulacji nie może odnosić się art. 25 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „polski obszar celny”. Czyni to natomiast ustawa z dnia 09.01.1997r. Kodeks celny /Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm./, która w art. 3 § 1 pkt 1 i pkt 13 stanowi, iż określenie to oznacza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponieważ nie nastąpi wprowadzenie towaru na polski obszar celny, nie powstanie w konsekwencji obowiązek podatkowy w tym podatku zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaży towaru znajdującego się poza granicami Polski, nie można uznać za eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT art. 4 pkt 4. Nie ma tu bowiem wykonania czynności o których w art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy. Aby daną czynność uznać za za eksport towarów muszą zostać spełnione 3 przesłanki:

    - wywóz jest potwierdzony przez graniczny urząd celny /na karcie 1A lub 3 SAD/,
    - wywóz nastąpi poza polski obszar celny,
    - wywóz towaru musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj