Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-410/03/WK
z 28 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-410/03/WK
Data
2004.01.28



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Żądanie stwierdzenia nadpłaty


Słowa kluczowe
dywidendy
stwierdzenie nadpłaty
uchwała wspólników
udział w zyskach osób prawnych
zaległości podatkowe


Pytanie podatnika
Jak nalezy rozliczyć podatek od dywidendy w związku z uchyleniem przez Sąd uchwały wspólników o podziale zysków?


Ustosunkowując się do zagadnień przedstawionych w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie Nr PP-423/17/03 z dnia 3 grudnia 2003 r. (stanowiącym pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14 b § 2 wymienionej ustawy uznał za zasadne uzupełnienie stanowiska Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22. Art. 22 ust. 1 ustawy stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; z zastrzeżeniem ust. 2 ustala się (w latach 2001 - 2003) w wysokości 15% uzyskanego przychodu. Jednocześnie w myśl art. 23 ust. 1 powołanej ustawy kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend ... odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19.

Wobec powyższego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty CIT-8 za 2001 r. Jednostka winna wykazać przychód na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych pomniejszony o kwotę otrzymanej dywidendy (a nie jak to sformułowano w piśmie Jednostki - odliczyć kwotę dywidendy od dochodu z uwagi na fakt, że Jednostka nie pomniejszyła przychodu o kwotę dywidendy).

Z treści pisma Podatnika wynika, że uchwała Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 30 marca 2001 r., na mocy której „X” Spółka S.A. otrzymała dywidendę za rok 2000 od „Y” Spółki z o.o. w Bochni została uchylona przez Sąd Okręgowy Gospodarczy w Krakowie – wyrokiem, który stał się prawomocny w dniu 4 grudnia 2002 r. W związku z tym Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników „Y” Spółki z o.o. w dniu 28 lipca 2003 r. podjęło uchwałę o ponownym podziale zysku przeznaczając go w całości na kapitał zapasowy.

Przepis art. 249 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) przewiduje, że uchwała wspólników może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zaskarżalną ma charakter konstytutywny i jest wobec tego skuteczny ex nunc odmiennie jak w przypadku stwierdzenia nieważności uchwały, kiedy orzeczenie sądu ma charakter deklaratoryjny i wywołuje skutki prawne wstecz - od momentu podjęcia uchwały, której nieważność stwierdzono.

W zaistniałej sytuacji podatek dochodowy od otrzymanej w 2001 r. dywidendy (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) został odprowadzony przez płatnika do Urzędu Skarbowego przed dokonaniem przez Spółkę odliczenia (o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy) w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy 2001. Tak więc w dacie dokonywania rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych z budżetem Państwa za 2001 r. Spółka składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty CIT-8 za ten rok podatkowy miała prawo odliczyć kwotę podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy. Jednakże na skutek uchylenia przez Sąd uchwały (na podstawie, której wypłacono dywidendę) podatek zapłacony od otrzymanej „dywidendy” stał się nadpłatą w rozumieniu przepisu art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Złożenie przez Podatnika (tj. przez Spółkę Akcyjną "X") wniosku o stwierdzenie nadpłaty w trybie art. 75 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w podatku dochodowym od dywidendy wypłaconej na podstawie uchylonej uchwały stało się możliwe po wydaniu orzeczenia sądu. Jednocześnie zachodzi konieczność odpowiedniego uwzględnienia tego stanu faktycznego w deklaracjach CIT-2 oraz CIT-8 za 2003 r. w zakresie odliczenia od podatku dochodowego od osób prawnych podatku, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy podatkowej.

Wobec braku szczegółowych uregulowań w przepisach podatkowych w tym zakresie logiczne wydaje się wykazanie kwoty odliczonego w 2001 r. podatku od dywidendy w zeznaniu CIT- 8 za 2003 r. w części „I” jako podatku należnego z jednoczesnym krótkim wyjaśnieniem z jakiego powodu Spółka dokonuje stosownego doliczenia. Nadto zauważa się, że w rozpatrywanym przypadku nie występuje zaległość podatkowa, bowiem kwota odliczenia od podatku dochodowego od osób prawnych odpowiada kwocie podatku odprowadzonego do urzędu skarbowego od dywidendy jaka została wypłacona Spółce na podstawie uchwały uchylonej przez Sąd.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj