Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PDII-423/3/JJ/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-423/3/JJ/04
Data
2004.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
organizacje pożytku publicznego
organizacje społeczne
podatek dochodowy od osób prawnych
pożytek publiczny


Pytanie podatnika
Czy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny na rzecz organizacji pozarządowych, prowadzących działalność pożytku publicznego, o której mowa w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, z 1997 r. poz. 926 z późn. zm.)w związku z wnioskiem z dnia 14.04.2004 r. (data wpływu 15.04.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach wyjaśnia jak poniżej.

W przedmiotowym podaniu zapytano:- czy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny na rzecz organizacji pozarządowych, prowadzących działalność pożytku publicznego, o której mowa w art. 4 ustawyz dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie?

W wyniku dokonanych zmian ustawą z dnia 12 listopada 2003 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1957) od 1 stycznia 2004 r. odliczeniu od dochodu podlegają:

I. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.): pkt 1 - darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonychw tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, pkt 7 - darowizny na cele kultu religijnego (...) Z tym, że - zgodnie art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 i 7 nie może przekroczyć 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, z tym że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Ponadto przepisy cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym wymagają aby w sytuacji kiedy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług – stosownie do art. 18 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 oraz art. 19 odpowiednio ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychi fizycznych. Jednocześnie informuje się, iż w przypadku darowizn pieniężnych, wysokość darowizny musi zostać udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu stosownie art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy podatkowe powołanej powyżej ustawy wskazują na uregulowania zawarte w ustawie z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873) określając, iż darowizny muszą być przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2i 3 tej ustawy, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tejże ustawie. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.Natomiast w myśl art. 3 ust 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznegoi wolontariacie organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych orazo gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w art. 4 zawiera sferę zadań publicznych, obejmujących zadania m.in. w zakresie:
- pomocy społecznej (...),
- działalności charytatywnej,
- podtrzymywania tradycji narodowej (...),
- ochrony i promocji zdrowia,
- działanie na rzecz osób niepełnosprawnych,
- promocji zatrudnienia (...),
- upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy (...), rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (...),
- nauki i edukacji (...),
- krajoznawstwa (...),
- kultury, sztuki (...),
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
- ekologii i ochrony zwierząt (...),
- porządku i bezpieczeństwa publicznego (...),
- upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności kraju,
- upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich (...)
- ratownictwa i ochrony ludności,
- pomocy ofiarom katastrof (...),
- upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
- działań na rzecz integracji europejskiej (...),
- promocji i organizacja wolontariatu,
- działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-23.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy tutejszy organ podatkowy informuje, iż przekazane darowizny podlegają odliczeniu zgodnie z ww. art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na warunkach określonychw tym przepisie. Skorzystanie natomiast z możliwości odliczenia od dochodu przekazanych darowizn nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj