Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS/1471/DPD1/423/30/2004/AS
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS/1471/DPD1/423/30/2004/AS
Data
2004.06.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przeliczanie wartości
rezerwy bankowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Bank udziela kredytów i pożyczek w walutach obcych oraz w złotych, których kwota indeksowana jest kursem waluty obcej. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10.12.2001 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz. U. nr 149 poz. 1672 ze zm.) Bank zobowiązany jest tworzyć rezerwy celowe na należności z tytułuudzielonych kredytów, w wysokości wynikającej z kategorii ryzyka, do której je zakwalifikowano. Pytanie Banku dotyczy w jakiej wysokości w/w rezerwy mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Banku z dnia 01.10.2003 r.

W wystąpieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Bank udziela kredytów i pożyczek w walutach obcych oraz w złotych, których kwota indeksowana jest kursem waluty obcej. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10.12.2001 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz. U. nr 149 poz. 1672 ze zm.) Bank zobowiązany jest tworzyć rezerwy celowe na należności z tytułuudzielonych kredytów, w wysokości wynikającej z kategorii ryzyka, do której je zakwalifikowano.

Pytanie Banku dotyczy wysokości, w jakiej ww. rezerwy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Aktualnie podstawą do tworzenia przez banki rezerw celowych jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10.12.2003 r. w sprawie tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz. U. nr 218 poz. 2147).
Rezerwy celowe utworzone zgodnie z powyższym rozporządzeniem, przy równoczesnym zachowaniu zasad wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 26 oraz art. 16 ust. 2a, 2b, 2c i 2d oraz art. 16 ust. 3 stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Zatem dla obliczenia rezerwy celowej z tytułu kredytu udzielonego w walucie obcej będzie miał zastosowanie kurs waluty z dnia udzielenia kredytu (tj.postawienia środków do dyspozycji kredytobiorcy).

W przypadku zastosowania do powyższego wyliczenia kursu waluty z dnia utworzenia rezerwy wystąpią różnice kursowe, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tylko różnice kursowe zrealizowane zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku rezerw na kredyty udzielane w złotych nie wystąpią różnicą kursowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj