Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
USI-2/413/26/04/IM
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-2/413/26/04/IM
Data
2004.06.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Terytorium Rzeczpospolitej Polskiej


Słowa kluczowe
członek zarządu
ograniczony obowiązek podatkowy
rezydencja
stosunek pracy


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować osiągnięte w Polsce dochody obywatela Niemiec z tytułu umowy o pracę oraz z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.


W odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 12.05.2004 r. (data wpływu do urzędu 21.05.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskiwanych w Polsce przez obywatela Niemiec.

Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast przepisy art. 3 ust. 2a, oraz art. 29 ust 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Jednakże w przypadku art. 29 ust. 1 zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej „certyfikatem rezydencji”.

W myśl postanowień art. 15 i art. 16 Umowy między Rzecząpospolitą Polską Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnemu opodatkowaniu, w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisaną w Berlinie dnia 18 maja 2003 r. (Dz. U. Nr. 16, poz. 149) wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu pracy najemnej lub członkostwa w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim umawiającym się Państwie mogą podlegać opodatkowaniu w tym drugim Państwie.

Oznacza to, że osiągnięte w Polsce dochody ze stosunku pracy należy opodatkować zgodnie z art. 31, art. 32, art. 38 i art. 39 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik w trakcie roku podatkowego pobiera zaliczki na podatek dochodowy, które wykazuje w deklaracjach PIT-4 składanych do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki i wpłaca na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika. Zgodnie z art. 39 cytowanej wyżej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik obowiązany jest sporządzić imienna informację PIT-11 i przekazać ją do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym winno być traktowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane ryczałtowo w wysokości 20%. Z uwagi na powyższe płatnik zgodnie z art. 42 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, po naliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do przekazania pobranej kwoty na konto urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych tj. na konto urzędu skarbowego którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście w terminie do 20 dnia po miesiącu, w którym dokonano wypłaty. Jest również zobowiązany do przesłania w tym samym terminie deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A.

Jednocześnie informujemy, iż płatnik winien wystąpić do Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście jako właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych z wnioskiem o nadanie cudzoziemcowi numeru identyfikacji podatkowej (NIP).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj