Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/PDL/415/28/04
z 6 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/PDL/415/28/04
Data
2004.04.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga odsetkowa
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wpłata
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
W roku 2001 skorzystaliśmy z tzw. " dużej " ulgi budowlanej ponieważ dokonaliśmy wpłat na poczet lokalu w spółdzielni. Otrzymaliśmy zwrot podatku. Ponieważ spółdzielnia nie wywiązała się z podpisanej umowy, rozwiązaliśmy ją i wycofaliśmy się z zakupu mieszkania w 2002 roku. Tak więc jednego roku skorzystaliśmy z odliczenia w ramach dużej ulgi budowlanej.
W związku z tym, że zakupiliśmy mieszkanie w innej spółdzielni, a więc zmieniliśmy inwestycję, nie możemy kontynuować odliczeń i musimy zwrócić całość odliczonej kwoty.
Czy możemy jednak skorzystać z ulgi odsetkowej ?


W odpowiedzi na Państwa pismo w sprawie interpretacji art. 26 a ustawy z dnia
26 lipca 1991 roku ( Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zmianami) o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 Nr 137 poz. 926 ze zmianami) Ordynacja podatkowa informuje:

Stosownie do postanowień art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z :
1) budową budynku mieszkalnego, albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jednocześnie ust. 2 pkt 7 powołanego artykułu stanowi, iż odliczenie, o którym mowa stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzysta lub nie korzystał z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku, wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na:
a) zakupu gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej ,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo – kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Powołany przepis wyklucza zatem możliwość odliczenia spłacanych odsetek od kredytu w sytuacji, gdy podatnik korzystał z odliczeń mieszkaniowych, które były określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31-12-2001 roku.

Z przedłożonego pisma wynika, że skorzystali Państwo w 2001 roku z odliczeń od podatku w związku z wniesieniem wkładu do spółdzielni, a następnie rozwiązali Państwo umowę i wycofali wkład, ponieważ Spółdzielnia nie wywiązywała się z postanowień umowy.

W takiej sytuacji ma zastosowanie art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku) który stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust.1 pkt 1 i 2, a następnie :
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wkładów, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę.

Do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.Należy przy tym zauważyć, że zwrócenie w zeznaniu podatkowym (poprzez doliczenie do podatku) uprzednio wykorzystanej ulgi podatkowej, w związku z zaistnieniem zdarzeń określonych w art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym nie skutkuje „odnowieniem limitu”

Oznacza to, że podatnik, który dokona przedmiotowego doliczenia będzie traktowany jako osoba, która korzystała z odliczeń związanych z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej i tym samym, zgodnie z art. 26 b ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może korzystać z ulgi związanej ze spłatą odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonej podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych .

Z pisma, które skierowali Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany wynika, że nie mogą Państwo skorzystać z tzw. „ulgi odsetkowej”, i odliczyć od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego Państwu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj