Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI-415-41/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415-41/04
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
papier wartościowy
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Opodatkowanie dochodów ze sprzedazy udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, w odpowiedzi na pismo z dnia 4 maja 2004 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania dochodów ze sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, informuje.

Od 2004 r. zasady opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych, m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, zasadniczo uległy zmianie.

Sposób opodatkowania przedmiotowych dochodów określono w przepisach art. 17, art. 30 b i art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami/ - w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. I tak, zgodnie z art. 17, ust. 1, pkt 6, lit. a za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 30b ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. W przypadku zbycia udziałów /np. spółki z o.o./ za dochód należy uważać, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy - osiągniętą w roku podatkowym różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów.

Z Pana pisma wynika, że nabył Pan udziały w zamian za wkład pieniężny a zatem koszty uzyskania przychodów, w tym przypadku, zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy o podatku dochodowym, będą stanowiły wydatki na objęcie lub nabycie tych udziałów (akcji). Dochodów tych, zgodnie z regułą określoną w art. 30 b ust. 5 i 6 ww. ustawy o podatku dochodowym, nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c, zaś po zakończeniu roku podatkowego należy wykazać przedmiotowe dochody uzyskane w roku podatkowym, w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy i obliczyć należny podatek dochodowy. Zeznanie podatkowe, w myśl art. 45 ust 1a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30 b, składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, przy czym jest to zeznanie odrębne, z tego źródła przychodów, w którym nie uwzględnia się dochodów z innych źródeł. W tym samym terminie podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający ze złożonego zeznania, co reguluje art. 45 ust. 4 ww. ustawy. Żaden z przepisów prawa podatkowego nie wprowadza obowiązku zaliczkowego uiszczania podatku od dochodów ze zbycia udziałów.

Wobec powyższego dochody z tytułu sprzedaży udziałów dokonanej w 2004 r., winny być zadeklarowane w odrębnym zeznaniu rocznym, które należy złożyć do 30 kwietnia 2005 r., zaś podatek w wysokości 19 % dochodu - wynikający z zeznania podatkowego /19 % od przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów, tj. o udokumentowane wydatki poniesione na objęcie tych udziałów/, należy wpłacić w tym samym terminie, zaś nie ma obowiązku regulowania od takich dochodów , w trakcie roku, zaliczek na podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj