Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1 MUS-1471/DPD/423/84/04/MŻ
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1 MUS-1471/DPD/423/84/04/MŻ
Data
2004.05.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku 2004 odpisy na zakładowy fundusz socjalny za rok 2002 i 2003?


Spółka z uwagi na brak środków finansowych w pierwszym roku działalności nie dokonywała odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.W świetle art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów zostały wpłacone na rachunek Funduszu. Wydatki na działalność socjalną nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie może mieć wpływu na wielkość osiągniętego przychodu. Zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów wynika więc, wyraźnie z woli ustawodawcy wyrażonej w powyżej wymienionym przepisie.

Odpisy na fundusz świadczeń socjalnych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym równowartość środków została przekazana na rachunek funduszu. Jeżeli Spółka odprowadza środki na rachunek w terminach określonych w ustawie o funduszu to odpisy w równowartości środków odprowadzanych na rachunek funduszu stanowią koszty uzyskania przychodu tego roku, w którym przekazano środki na rachunek bankowy funduszu.

Zaliczając odpisy na fundusz świadczeń socjalnych do kosztów uzyskania przychodów należy również stosować zasadę współmierności przychodów i kosztów zawartą w art 15 ust. 4 ustawy o pdop, który stanowi, że “koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.” W przytoczonym przepisie art. 15 ust. 4 ustawy o pdop wyrażona została generalna zasada, że koszty są potrącalne w roku, którego dotyczą. Poniesione koszty mogą również dotyczyć danego roku podatkowego, gdy poniesiono je w latach wcześniejszych, pod warunkiem, że między kosztami a przychodami zachodzi związek przyczynowo – skutkowy wyrażający się tym, iż poniesienie kosztów miało lub mogło mieć wpływ na uzyskanie przychodu w latach podatkowych późniejszych. Również w sytuacji, gdy koszty zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono jest możliwe zaliczenie ich w koszty uzyskania przychodu, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, wtedy są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów nie poniesionych ale zarachowanych stanowi wyjątek od zasady, że koszt musi być poniesiony. Skorzystanie z tego wyjątku jest możliwe w sytuacji, gdy podatnik zarachował ten koszt tj. uwzględnił go w sensie bilansowym. Koszty te muszą być określone co do rodzaju i kwoty. W sytuacji gdy zarachowanie kosztów, które nie zostały jeszcze poniesione nie było możliwe, to wówczas koszty te mogą być potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Z zaprezentowanego w zapytaniu stanu faktycznego nie wynika jasno, czy Spółka zarachowała (bilansowo ujęła) w latach 2002 i 2003 koszty związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, a jedynie nie dokonała wpłaty pieniędzy na ten fundusz, czy też mamy do czynienia z sytuacją, w której spółka nie dokonała zarachowania odpisów za wymienione lata i równocześnie nie przelała określonych środków na ten fundusz. W przypadku bilansowego ujęcia nieponiesionych kosztów za w/w okres Spółka ma prawo do zakwalifikowania tych kosztów do kosztów uzyskania przychodu w roku ich poniesienia. Gdyby jednak Spółka nie zarachowała odpisów na przedmiotowy fundusz w latach, których te odpisy dotyczą, nie będzie mogła zaliczyć wydatków za te okresy do kosztów uzyskania przychodów roku bieżącego tj. 2004.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj