Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SD-K/415/109/03
z 22 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SD-K/415/109/03
Data
2003.09.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Podatnik zakupił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej budynek niemieszkalny i na bazie „starego” środka trwałego dokonał znacznego jego ulepszenia. Wydatki na ulepszenie były ewidencjonowane według faktur, ale nie uwzgledniają pracy własnej podatnika. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami: 1) czy może zwrócić się do biegłego o wycenę budynku według aktualnych cen rynkowych, 2) czy wartość budynku według dokonanej wyceny może wprowadzić do ewidencji środków trwałych i od jakiej wartości może dokonywać odpisów amortyzacyjnych,3) czy wartość wyceny jest kosztem uzyskania przychodu, czy powiększa wartość ulepszonego środka trwałego.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że podatnik dokonał zakupu budynku niemieszkalnego, który następnie ulepszył w bardzo dużym zakresie. A zatem budynek ten nie został przez podatnika wybudowany. W związku z powyższym zdaniem organu podatkowego nie mają tu zastosowania powołane przez podatnika przepisy art. 22g ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten mógłby mieć zastosowanie tylko i wyłącznie w sytuacji wybudowania przez podatnika budynku niemieszkalnego. W sytuacji zaś, gdy podatnik zakupił środek trwały, a następnie dokonał jego ulepszenia brak jest podstaw prawnych do przyjęcia za wartość początkową tego środka wartości określonej, z uwzględnieniem cen rynkowych, przez biegłego powołanego przez podatnika. Brak jest zatem również możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości początkowej.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że w przypadku nabycia środka trwałego w drodze kupna za wartość początkową uważa się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych cenę jego nabycia. W świetle ust. 3 powołanego artykułu za cenę nabycia uważa się natomiast kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku , ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 22g ust. 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku opisanym przez podatnika jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków ustaloną w w/w sposób powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone gdy suma wydatków poniesionych m. in. na modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Z powyższego wynika, że w stanie faktycznym opisanym przez podatnika, za wartość początkową uważa się cenę nabycia powiększoną, zgodnie z art. 22g ust. 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o wydatki poniesione na ulepszenie środka.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj