Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS/1471/DPD-1/423/36/04/BK
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS/1471/DPD-1/423/36/04/BK
Data
2004.05.28



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
objęcie (nabycie) akcji
sprzedaż akcji
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodu ze zbycia akcji nabytych w wyniku przejęcia majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa , obejmującego między innymi akcje innego podmiotu, które Spółka dzielona objęła za gotówkę i pokryła ich wartość nominalną. Czy powinny one być ustalone jako kwota wydatkowana na ich objęcie (nabycie) historycznie poniesiona przez Spółkę dzieloną.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2003 dokonano podziału Spółki poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w wyniku czego powstała nowa Spółka. Majątek pozostający w dzielonej Spółce, po podziale także stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przenoszony na nowo powstałą Spółkę majątek zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmował między innymi akcje innego podmiotu, które Spółka dzielona objęła za gotówkę i pokryła ich wartość nominalną. Obecnie zamiarem Spółki jest zbycie powyższych akcji.
Pytanie dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodu ze zbycia powyższych akcji, czy powinny one być ustalone jako kwota wydatkowana na ich objęcie (nabycie) historycznie poniesiona przez Spółkę dzieloną.

Z treści pisma wynika, że transakcja podziału Spółki oraz przeniesienie części majątku do innej spółki została dokonana w oparciu o przepisy art. 529 par 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych. Z przekształconej spółki został wydzielony majątek, który utworzył zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie nowej spółki.
Zgodnie z art. 531 § 1 KSH spółki przejmujące lub nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) nie reguluje wprost omawianego w piśmie Spółki zagadnienia. W art. 16g ust 9 stwierdza się, że “W razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego albo podzielonego.

Zgodnie z art. 16g ust 19 przepis powyższy ma zastosowanie, gdy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie, także majątek pozostający w podmiocie dzielonym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Cytowane wyżej przepisy odnoszą się wyłącznie do ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i mają zastosowanie do amortyzacji. Zatem w sytuacji opisanej w zapytaniu Spółki, dla ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji należy zastosować art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, który odnosi się bezpośrednio do problematyki rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład pieniężny albo ich nabycia (przez jednostkę dzieloną). Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Mając powyższe na uwadze, oraz stosując analogię z wyżej cytowanymi przepisami art. 16g ust 9 i 19 ustawy, kosztem uzyskania przychodu przy zbyciu akcji wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytego w wyniku podziału, będzie kwota wydatków poniesiona na ich objęcie przez spółkę dzieloną tj. w omawianym przypadku kwota odpowiadająca ich wartości nominalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj